header imageheader imageheader image
{Od redakcji}
Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
Autor: Joe, Data: 17.10.2011, 01:09:18
JoePonad miesiąc temu ogłosiliśmy konkurs, poprosiliśmy was o wskazanie najbardziej przerażających postaci z anime. Po przeraźliwie długim czasie mamy przyjemnośc ogłosić zwycięzców konkursu, którzy otrzymają wejściówki na konwent Hellcon 2. Są nimi: sekhmet92, Katarzyna Kenceli i Mixik. Ich odpowiedzi zamieściliśmy poniżej. Wszystkich uczestników konkursu, a przede wszystkim zwycięzców, przepraszamy za opóźnienie w ogłoszeniu wyników.

sekhmet92

Na samym początku muszę przyznać, że temat Waszego konkursu sprawiał mi pewien problem. Owszem w anime jest wiele postaci, które są na swój sposób przerażające, chore psychiczne itp., tylko... No cóż, za stara jestem, żeby ich się naprawdę bać, patrząc sobie na nie z „drugiej strony” monitora. Wybranie jednej z nich wymagałoby naprawdę duuużo czasu i wyobraźni... Zatem postanowiłam pójść na łatwiznę i spróbować nieco inaczej – wybrać tą postać z anime, która, nie teraz, ale dawniej, potrafiła mnie przerazić

Jedyną bajką i zarazem anime, którego w dzieciństwie nie trawiłam i po części się bałam, były „Muminki”. A wszystko dzięki... Hatifnatom.

Czemu nie Buka? Pisząc po krótce, ciężko się przestraszyć czegoś co wygląda jak fioletowy worek na kartofle, chodzi i się gapi. Takie było moje wrażenie o niej z dzieciństwa i się raczej nie zmieniło.

Hatifnaty są w pewnym sensie podobne do Buki – też jedynie chodziły i się gapiły, jednak poza tym, miały kilka cech, które w dzieciństwie mnie przerażały.

Po pierwsze wygląd – białe obleńcowate coś z wypustkami, które do złudzenia przypominały mi robaki, które pasożytowały na kocie mojej ciotki. Miały też czerwone oczy, ale to nie miało aż takiego znaczenia. Bardziej przerażało mnie to, że to choróbstwo się świeciło.

Ponadto, ten kołyszący pełzakowaty chód. Dźwięki, które wydawały. Niech sobie Paszczak, czy kto tam, pieprzy głupoty, że niby nie są niebezpieczne jeśli się wobec nich odpowiednio zachowa, czy co, ale ja, jako małe dziecko wiedziałam, że te małe potworki tak naprawdę tylko czekały na to, by się wgryźć do ich brzuchów. W końcu nikt nie wiedział jaki był ich cel.

Wiem, że mogłam pomylić parę faktów, do tego nie wspomniałam nic o tym, że zbierały się głównie po to, by naładować błyskawicami, ale takie było moje wrażenie z dzieciństwa na temat tych istot i ów obraz mógł się przez tyle lat nieco zniekształcić. Tylko tak mogłam opisać postać [zbiorową], która mnie przerażała.


Katarzyna Kencel

Na konkurs ten wybrałam postać Drocella Cainza z anime Kuroshitsuji – lalkarza zamieniającego kobiety w lalki. Ku jego „chwale” napisałam krótki wierszyk:

"Zrób ją z wosku i kamienia, i kamienia, i kamienia.
Zrób ją z wosku i kamienia, Moja Damo."
Nie boję się krwi, i kości, i kości i kości,
lecz strach ogarnia gdyby laką mi być dano.
Już słyszę stukot obcasów i katarynki brzdęk,
a serce me ściśnięte ledwo pozwala wydać jęk.
Och, co najgorsze się już zbliża,
a w słowach swoich mi już ubliża:
"Zrób je z żelaza i stali, i stali i stali[...]"
Czyżbyśmy się do teatru dostali?
I uciekam naprzód i na oślep,
a pustych, koralowych dwóch ślep
wystrzegam się jak ognia.
I taki miarowy żołnierski krok,
a z nim podąża diabelski mrok.
Wyśpiewuje wciąż ze słomy marionetka:
"Zrób ją ze złota i srebra, i srebra, i srebra."
I już umilkł katarynki dźwięk,
A mnie ogarnął najgorszy lęk.
Tuż przede mną stanął Drocell Cainz,
i za śmiał się: Tańcz laleczko, tańcz!
W chwilę potem ciepło ze mnie wypłynęło,
a tworzywo do ciała mego przylgnęło.
Straciło ono swój dawny blask,
to właśnie sprawił lalkarz Drocell Cainz!
Czyż więc najstraszniejsze na świecie nie jest
bycie lalką, luźną, niepozorną?
Co w głowie ma słomę - nie rozum
i z ukrywaną jak dotąd dozą
nieufności dopowiem,
że gdy usłyszysz śpiew:
"Most londyński wali się, wali się, wali się."
To na pewno Drocell Cainz wkrótce zjawi się!

Cytaty pochodzą z anime „Kuroshistuji”.

Mixik

Jaka jest najbardziej przerażająca postać z anime?
Odpowiedź na to pytanie nie jest, wbrew pozorom, łatwa. Nie będąc praktycznie w ogóle zapoznaną z typowymi, animowanymi horrorami, miałam dodatkowo utrudnione zadanie. Ale postaci, które wywołują dreszcz niepokoju na plecach, niekoniecznie muszą wywodzić się z tego akurat gatunku. Zatem, po wielu dylematach, moja odpowiedź brzmi:
Hanzel/Gretel z anime 'Black Lagoon'. Dlaczego dwa imiona? - zapytacie – zadaniem konkursowym było opisanie jednej postaci z anime! Prawda to, nie przeczę. Aczkolwiek kryje się w tym pewien haczyk – Hanzel i Gretel to bliźniaki. Opisać jedno, to tak, jak napisać o obu. Płeć męska i żeńska - a tak przynajmniej próbują wmówić nam twórcy... Zamiana rolami jest częścią ich „zabawy” w „piaskownicy”, będącej okrutnym światem pełnym najgorszych degeneratów...
Bliźniaki. Są niczym jedna osoba, funkcjonująca w dwóch ciałach, niczym potworna maszyna, zaprogramowana na zabijanie... Wystarczyła czyjaś zachcianka, by dziecięcą niewinność w bestialski sposób zamienić na umysły psychopatów. Żeby przetrwać, musiały zabijać, spełniając zachcianki swoich „właścicieli”, mając i tak już wystarczająco spaczoną psychikę, splamioną okrucieństwem wykorzystujących ich wcześniej zboczeńców.
Dzieci kojarzą się z niewinnością, zabawą, czasem beztroski... Okrutny los i twórcy anime potrafią jednak często zburzyć sielankowy obrazek, zastępując go potwornościami, o jakich nie śniło się nam, zwykłym śmiertelnikom. Zabawą dla tych bliźniaków są tortury, zadowala ich zabijanie. Nie okazują przy tym radości – na ich twarzach widnieje wciąż ten sam, rozmarzony wyraz... O swoich zbrodniach rozmawiają tak, jakby z melancholią wspominały wakacje spędzone z rodziną. W niemalże poetycki sposób są w stanie mówić o najgorszych dewiacjach, z jakimi mają do czynienia ludzie... Można by powiedzieć, że tematy takie jak nekrofilia to dla nich chleb powszedni. Postępują według prostej zasady – zabij lub zostań zabitym. Czy dla kogoś takiego może istnieć jakakolwiek granica pomiędzy dobrem a złem...?
Jednak nie sam fakt, że zabijają bez litości, podobnie jak później robiła to Roberta, jest tak przerażający. Wspomniana wyżej postać to dorosła kobieta, oślepiona wprawdzie własną żądzą zemsty i łykanymi garściami lekami, lecz mająca konkretny cel - zemstę. Tu mamy do czynienia po prostu... z dziećmi. Z dziećmi przepełnionymi najgorszym złem, które swym okrucieństwem pod pewnymi względami przewyższają wielu dorosłych odpowiedników. A dzieci, jak powszechnie wiadomo, wyobraźnię mają nieprzebraną...
Sprawiają pozory. Zachowują się grzecznie, wykorzystując swoje niewinne uśmiechy w rozmowach z dorosłymi, jednocześnie ubierając się w niemalże pogrzebowe stroje i nosząc ze sobą ciężką broń... Już samo to wywołuje niepokój. Jak to mówią – nie oceniaj książki po okładce. Niech nie zmylą cię ich wielkie, mangowe oczy – zginąłbyś szybciej, dopuściwszy ich za blisko, nie zdążywszy nawet pisnąć: „kawaii!”
Fakt, że są dziećmi, staje się dla nich także zagładą. Oboje giną przez swoją dziecięcą naiwność – pierwszy z bliźniaków w chwili pewności swego zwycięstwa, drugi – czując niemalże powiew wolności i... być może normalnego życia.
Ale...
Skoro w tak młodym wieku można stać się kimś takim, to co by było, gdyby bliźniaki podrosły...? Gdyby stały się pełnoprawnymi członkami jakiegoś gangu lub same go założyły...?
Tę refleksję pozostawię niedopowiedzianą. Gdybanie to gdybanie, nigdy nie prowadzi do konkretów. Lecz ciekawość pozostaje – ciekawość, okraszona nutką niepokoju i... oby jak najmniejszą ilością koszmarów nocnych.

Dodaj do:

Zobacz także

Powiązane tematy: Hellcon.

Komentarze

Sposób wyświetlania:

Ilość komentarzy: 28 dodaj

[1] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
Sfierszcz [*.internetia.net.pl], 17.10.2011, 03:05:45, oceny: +24 -1
SfierszczNie no, kuroshitsuji? Czy polski fandom musi być tak przewidywalny?

[komentarz ukryty przez moderatora]
[3] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
tryb [*.warszawa.supermedia.pl], 17.10.2011, 09:25:51, odpowiedź na #1, oceny: +8 -0
"Nie no, kuroshitsuji? Czy polski fandom musi być tak przewidywalny?"
Co w tej wypowiedzi jest tak niestosownego, żeby aż ją ukrywać? Czy teraz także moderatorzy uznali, że wyrażanie opinii niezgodnej z opinią większości to trolling?
[7] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
lol'd [78.133.245.*], 17.10.2011, 11:08:22, odpowiedź na #1, oceny: +0 -0
trolling is an art.
[8] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
Sfierszcz [82.139.135.*], 17.10.2011, 11:29:30, odpowiedź na #7, oceny: +0 -1
SfierszczAle z cebulą to skończ.
[17] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
Tuminure [*.play-internet.pl], 17.10.2011, 20:53:00, odpowiedź na #7, oceny: +1 -1
TuminureTy wiesz co piszesz?
[19] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
Ifrexalis [*.adsl.inetia.pl], 17.10.2011, 23:34:21, odpowiedź na #1, oceny: +2 -1
IfrexalisMoże nie musi, ale widocznie przedstawiciele ów fandomu są zaznajomieni ze wspomnianym tytułem.
Nie bardzo rozumiem Twoje pytanie - wszakże każdy (zaznajomiony) mógł wziąć udział w konkursie - a iż wybrano teksty nie składające się wyłącznie z trzech zdań, to co? Tak to już jest, że zawsze można ugotować ziemniaki w sposób nowy i pomimo trywialnego składnika ("znowu kartofle..") zdobyć uznanie za nowy pomysł, wariację smaku.

A nie odchodząc od ogólnego wątku.. najbardziej przerażająca postać z anime? Pszczółka Maja, przerażała niektórymi swoimi wyczynami - naiwnością.
[20] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
Sfierszcz [*.internetia.net.pl], 18.10.2011, 07:18:11, odpowiedź na #19, oceny: +3 -2
SfierszczO cholera, dzieciaku, kim ty w ogóle jesteś? Jakieś kartofle? Bóg cię opuścił?
[21] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
Ifrexalis [*.adsl.inetia.pl], 18.10.2011, 11:24:47, odpowiedź na #20, oceny: +1 -1
IfrexalisZachowałbyś niekulturalne wypowiedzi dla siebie, albo chociaż stosował wyłącznie w rozmowach 'twarzą w twarz'. Internet jak widać wypacza..
[22] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
Sfierszcz [82.139.137.*], 18.10.2011, 11:25:46, odpowiedź na #21, oceny: +3 -1
SfierszczWeź nie rozśmieszaj. Ty chyba nie wiesz gdzie jesteś. Ja piernicze, ale idiota.
[23] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
Ifrexalis [*.adsl.inetia.pl], 18.10.2011, 11:40:50, odpowiedź na #22, oceny: +3 -1
IfrexalisDlatego też netykieta nie jest generalnie spisana, są to zasady, które przestrzegają Ci, którzy chcą, Ci, którzy uruchamiając przeglądarkę chcą w miarę spokojnie spędzić wolny czas. Niestety teraz mamy taką tendencję spadkową, w jakości materiału pisanego na rzecz ilości. I tym sposobem powstały pojęcia typu "trolling".
Przykro, ale cóż. Pozostaje zignorować.
[24] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
Sfierszcz [82.139.135.*], 18.10.2011, 12:44:10, odpowiedź na #23, oceny: +3 -2
Sfierszcz'Niestety teraz mamy taką tendencję spadkową, w jakości materiału pisanego na rzecz ilości.'

Właśnie idealnie określiłeś serwis tanuki. Brawo!

O Otaku nie wspomnę.
[27] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
Froh [78.9.15.*], 20.10.2011, 16:23:20, odpowiedź na #24, oceny: +0 -2
Psycholog za drogo bierze za sesję więc taniej jest odreagowywać na innych ludziach w necie. Gdyby choć ta "twórczość" była jeszcze ciekawa, bo humoru to już nie będę wymagać.
Twe dłuższe (niż komentarze na acepie) formy pisane są równie rozczarowywujące?
[25] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
SStefania [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 18.10.2011, 23:34:20, odpowiedź na #19, oceny: +1 -0
SStefania"ów fandomu"
"ÓW FANDOMU"
Ale jak uczysz innych netykiety, to pamiętaj, że polega ona również na poprawnym pisaniu. Jeśli nie potrafisz odmieniać tego zaimka, zastosuj inny, wiem, że "tego fandomu" nie brzmi już tak mądrze, ale nie łamiesz zasad gramatyki :(
[28] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
Ifrexalis [*.adsl.inetia.pl], 22.10.2011, 17:44:03, odpowiedź na #25, oceny: +1 -1
IfrexalisSkąd pomysł, że uczę kogokolwiek czegokolwiek? Jedynie wspomniałem o istnieniu czegoś co zwie się netykietą, w momencie, w którym najwyraźniej komuś zabrakło pomysłu na odpowiedź..
Być może popełniłem gafę językową, być może. Rzadko kiedy dostawałem w szkołach "piątki" za dyktanda i generalnie pisownię, dlatego też nie uważam się za wzór do naśladowania.
Nawet nie jestem w stanie powiedzieć co oznacza słowo "zaimek", gdyż gramatyka w czystej postaci nigdy mi nie leżała (zawsze wolałem literaturę).
Dlatego też uważam, że trochę przesadzasz. W stosunku do niektórych wypowiedzi moja wypada całkiem nieźle (+5 do ego) - są znaki przystankowe, jest sens (ha!), rodzime znaki i brak "mięska".
Z całą pewnością nigdy się nie poprawię i zawsze zdarzać mi się będą przejęzyczenia. Nie jestem ideałem i nie dążę doń na siłę.
Pomyślmy logicznie - czy błąd w pisowni równa się zaczepianiu innych? Moim zdaniem to dwie różne klasy. Ale to moje zdanie.
[2] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
tryb [*.warszawa.supermedia.pl], 17.10.2011, 09:23:41, oceny: +2 -0
W anime nie ma strasznych postaci. Ten pierwszy tekst jest jak najbardziej na miejscy, ponieważ muminki to element naszego dzieciństwa, kiedy wszystko co dziwne mogło przerażać. Drugiego nie chciało mi się czytać.
Ale ten trzeci - to straszne dziwadło - sam zasługuje na wyróżnienie w kategorii horror:). Widać, że autor(ka?) sili się na wyszukany styl, przez co całość brzmi niezwykle sztucznie. Przeraża fakt, że kobiety zostają uznane za mężczyzn (Freud zapewne by to odpowiednio skomentował), na co wskazuje użycie słowa "bliźniaki" zamiast "bliźnięta" i "pierwszy", "drugi" zamiast "pierwsze/drugie z bliźniąt". Same wybrane postacie to bardziej żart niż horror, co każe nam zadać sobie pytanie o to, co w nich przeraża autora wypowiedzi. Czyżby uznanie tych bohaterów za strasznych było wynikiem działania mechanizmu zaprzeczenia?
"Tę refleksję pozostawię niedopowiedzianą." (- zdanie mistrz, przez które w ogóle piszę komentarz:))
[4] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
No-Name [*.adsl.inetia.pl], 17.10.2011, 09:37:45, odpowiedź na #2, oceny: +0 -3
No-NameHm, można by tak uznać... A znasz w ogóle te postaci? Bliźniak+bliźniak (a przypominam, że w naszym języku przyjęte jest używanie formy męskiej jako głównej... no chociażby podręczniki są pisane z zaimkami męskimi, jeżeli jest kobieta+mężczyzna to mówimy 'poszli' nie 'poszły') Tak więc czepiasz się formy językowej, która jest zupełnie poprawna.
I tak swoją drogą, przykro mi czytać od, nota bene, mangowca, że mangi są dla dzieci...
[5] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
Sfierszcz [82.139.135.*], 17.10.2011, 10:24:42, odpowiedź na #4, oceny: +3 -0
SfierszczNie rozśmieszaj. Mangi de facto SĄ dla dzieci i nastolatków. Mangi i anime nie są jakimiś wymagającymi, głębokimi pozycjami dla dorosłych ludzi. Elfen lied jest naprawdę dziecinny, death note głębi nie ma. Na siłę doszukujecie się czegoś tam, gdzie tego nie ma. Pora dorosnąć i zaakceptowac, że interesujesz się czymś dla dzieci.
[9] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
Tofik_Sensei [*.swietochlowice.vectranet.pl], 17.10.2011, 11:43:49, odpowiedź na #5, oceny: +4 -0
Tofik_SenseiW szczególności filmy Satoshiego Kona czy mangi takie jak Eden lub GITS. ;p Nie negując iż lwia część M&A jest kierowana do młodego widza proszę, nie uogólniaj.
[10] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
Sfierszcz [82.139.135.*], 17.10.2011, 12:24:24, odpowiedź na #9, oceny: +2 -0
SfierszczWybacz, ale bliższe prawdy jest to, że mangi są właśnie dla dzieci niż dla dorosłych. To, że mamy perełki rodzaju GITS czy chociażby Trapeze nie znaczy, że anime jest dorosłe. To służy rozrywce. Ponadto uważanie, że anime jest dla dorosłych bo jest w nim krew i cycki to jest po prostu smieszne. Pozwól że zalinkuję.
[13] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
madra [*.21.rev.vline.pl], 17.10.2011, 19:23:29, odpowiedź na #10, oceny: +0 -1
Mangi sa dla wszystkich tylko do naszego kraja dochodza komercyjne hity czyli chłam
[16] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
Sfierszcz [*.internetia.net.pl], 17.10.2011, 20:25:18, odpowiedź na #13, oceny: +1 -0
SfierszczNo nie wiem czy pluto/ikigami to w polsce taki komercyjny hit jest. I o ile owszem, są dla wszystkich, to jakby nie patrzeć głównym targetem są dzieci/młodzież.

I to niekoniecznie ta rozgarnięta.
[6] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
Serduszko [*.osemka.net.pl], 17.10.2011, 10:46:22, oceny: +1 -1
Etam, oni nie są wcale straszni. Vote for Gluttony!!!
[11] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
Mixik [193.37.139.*], 17.10.2011, 17:02:43, oceny: +1 -1
Mi się mój tekst cholernie nie podoba, więc rozumiem opinie osób, które myślą podobnie. Ale spełnił swoje zadanie i - jak widać - zawsze warto próbować. Hejters gonna hejt, a ja cieszę się z wygranej. ^^
[12] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
Sfierszcz [*.internetia.net.pl], 17.10.2011, 18:20:50, odpowiedź na #11, oceny: +1 -0
SfierszczGratuluję, ale szczerze to nawet nie przeczytałem. Wybaczysz mi? Skupiłem całą uwagę na kuroshitsuji :(
[14] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
Mixik [193.37.139.*], 17.10.2011, 19:58:56, odpowiedź na #12, oceny: +3 -1
Wybaczam. Kuroshitsuji jest zaiste ciekawsze!
[15] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
Sfierszcz [*.internetia.net.pl], 17.10.2011, 20:24:27, odpowiedź na #14, oceny: +1 -0
SfierszczChyba się nie zrozumieliśmy zbyt dobrze. :(
[18] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
Mixik [193.37.139.*], 17.10.2011, 22:56:02, odpowiedź na #15, oceny: +3 -1
Szkoda. :(((
[26] Re: Rozstrzygnięcie konkursu hellconowego
sekhmet92 [*.bialystok.vectranet.pl], 19.10.2011, 14:34:53, oceny: +1 -0
O.o jak się świat może radykalnie zmienić, kiedy człowiek zasiądzie na neta po 2 tygodniach nieobecności...
Powered by WashuOS