header imageheader imageheader image

Appleseed (Krzych Ayanami)

Krzych Ayanami

Pierwsze wrażenia

Odczucia, jakie miałem po włożeniu filmu do napędu okazały się bardzo ambiwalentne. Niespecjalnie uśmiecha mi się kupowanie pełnoprawnego produktu i oglądania dołączonych do niego reklam. A tych niestety na płycie z filmem jest sporo. Najpierw animacja z wodą Kazimierską, potem Interia, następnie magazynu Cinema (którego reklamę uważam za nadzwyczaj debilną), bliżej nieokreślonej audycji radiowej (poświęconej chyba filmowi, nie miałem cierpliwości by się w nią wsłuchiwać). Jest jeszcze Popcorn, pojawia się logo Visionu i wersja Kazimierskiej z Arturem Żmijewskim. Oglądając nasze wydanie można ją zobaczyć kilka razy, przede wszystkim po wybraniu z menu ścieżki dźwiękowej lub napisów i uruchomieniu film od początku. Widzi się ją również po włożeniu płyty z dodatkami, na szczęście jest to jedyna reklama na niej. Fanki i fani aktora z pewnością będą zadowoleni mogąc go ponownie zobaczyć. :)

Kartonowe pudełko zostało wykonane dobrze i niewiele więcej mogę o nim powiedzieć. Po prostu nie wyróżnia się spośród innych, jakie wykorzystuje się w edycjach różnych filmów. Podobnie jest ze znajdującym się w nim plastikowym. W środku oprócz dwóch płyt znajduje się również wkładka z opisem ich zawartości oraz spisem scen.

Najpierw film...

appleseed-06
Briareos, bodajże najbardziej charakterysztyczna postać z „Appleseeda”

Gwoździem programu pierwszego dysku jest sam film. Od produkcji wykonanej techniką komputerową oczekiwałem, że będzie prezentował stosowną jakość obrazu. Szczegółowy, wyraźny, jeśli jest taka potrzeba – również ostry. I taki też jest. Pod względem wizualnym „Appleseed” prezentuje się dla mnie wręcz idealnie. Jak do tego podejdą osoby oglądające anime klatka po klatce ze szkłem powiększającym tego nie jestem w stanie przewidzieć. Jeśli chodzi o udźwiękowienie to na płycie jest dostępna angielska ścieżka dialogowa, japońska oraz polski lektor. Z wyjątkiem wersji japońskiej, wszystkie pozostałe są nagrane w systemie Dolby Digital 5.1. Oryginalna ścieżka dialogowa jest natomiast w DTS 5.1.

Na pierwszej płycie są umieszczone dwa dodatki, pierwszym są dwa zwiastuny Anime Gate. Pochodzą one z „Okrętu podwodnego 707” oraz „Cassherna” – do obejrzenia dla zainteresowanych. Drugi to komentarz producenta i reżysera z polskim lektorem. Uważam, że jest to miły i wartościowy bonus, chociaż nie wydaje mi się, że dla każdego. Otóż panowie w ogromnym stopniu koncentrują się na kwestiach technicznych związanych z samą produkcją, sposobach, dzięki którym uzyskali różne efekty, problemach, które w czasie produkcji wyniknęły i ich rozwiązaniach. Jeśli jest się zainteresowanym samym procesem tworzenia to wysłuchanie ich uwag w trakcie projekcji będzie mogło być wciągające. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że chociaż jest główny temat ich dyskusji, to nie jedyny. Okazyjnie zdarzają się informacje o tym, co się dzieje filmie, skąd się wzięła taka a nie inna scena, co chciano nią wyrazić. Nowego światła to na produkcję nie rzuci, będzie raczej ciekawostką. Jeżeli jest się zainteresowanym dokładniejszym poznaniem przedstawionego świata trzeba poszukać opracowań w internecie, ponieważ materiały dostępne na tej (oraz drugiej) płycie nie udzielają zbyt wielu odpowiedzi. A jeśli będzie się zainteresowanym mangą to oczywiście możną ją przeczytać, ale trzeba pamiętać o tym, że ma ona bardzo niewiele wspólnego z tą produkcją.

... a później dodatki

appleseed-04
Deunan, główna bohaterka filmu

Drugi dysk zawiera wyłącznie materiały dodatkowe. Na pierwszy plan wysuwa się nieco ponad półgodzinny dokument „Narodziny 3D live anime”. Na początku miałem o nim dość pozytywną opinię, jednak humor bardzo szybko mi się pogorszył. Wspomnienie mangowego pierwowzoru i zobaczenie jak wyglądają znajome (dla osób znających mangę) strony w oryginale, jest naturalne i sympatyczne. Film zawiera uwagi o pracy aktorów, o tym czym i w jaki sposób się zajmowali, jakie były w stosunku do nich wymagania. Z kolei urywki z premiery DVD pokazują, jakie edycje były dostępne w Japonii. Wszystko oddzielnie robi jak najbardziej pozytywne wrażenie i pozwala spojrzeć na produkcję „od kuchni”, jednak w sumie dokument jest zwyczajnie nudny, z dość absurdalnego powodu. Otóż w ogromnej większości przypadków o różnych kwestiach wypowiadają się różne osoby, które mają prawie to samo do powiedzenia. Mówią o tych samych problemach, o tych samych rozwiązaniach, co sprawia wrażenie, że zwyczajnie przynudzają, a film mógł być po prostu o połowę krótszy.

Kolejną pozycją na liście dodatków, jest „animowana galeria postaci i sprzętu”. Szczerze mówiąc zupełnie nie rozumiem, o co tutaj chodzi z tą „animowaną”, skoro są to po prostu nieruchome obrazki. Na każdą postać przypadają po dwa: zbliżenia głowy oraz wygląd całej postaci. W przypadku mechów wygląda to nieco inaczej. Poświęcono im różną ilość grafik, na niektórych są przedstawione jednocześnie z przodu, z tyłu i z boku, na innych widać rzut tylko z jednej strony.

Zdecydowanie bardziej rozbudowanym działem są „archiwalia animatorów”. Podzielono je na pięć części poświecone kolejno: Shinjiemu Aramakiemu (reżyser), Nobuhito Sue (tła), Takashiemu Takakurze (mechy), Atsushiemu Takeuchimeu (działa kroczące) oraz Masakiemu Yamadzie (postacie). Pokazano je w trzech kolejnych etapach produkcyjnych. W pierwszym zostały przedstawione projekty wstępne czyli czarno-białe szkice i kolorowe grafiki ilustrujące jak dane elementy były widziane przez autorów. Drugim etapem są sceny CG pokazujące jak dane prace prezentowały się w ruchu. Przedstawiają one formy pośrednie: wymodelowane obiekty i same ich siatki, czasami tylko z grubsza pokolorowane, przypominające rysowanie flamastrem. W ostatnim etapie widać jak poszczególne elementy wyszły w samym filmie. Ten podział nie dotyczy działu poświęconego postaciom. W ich przypadku pierwszy i trzeci etap jest dokładnie taki sam, jak przedstawiony powyżej. Jednak w drugim widać wyłącznie jak bohaterowie prezentowali się w scenorysie i są grafiki, które trzeba przewinąć ręcznie.

Jeśli komuś przypadła do gustu piosenka „Dive for you” to będzie mógł obejrzeć tekedysk do niej na telewizorze. Dostępne są także japońskie i amerykańskie zwiastuny. Na oryginalny dźwięk nałożono polskiego lektora, którego nie można wyłączyć.

Ostatnią pozycją w dodatkach jest kilkadziesiąt reklamówek będących w ofercie Visionu pozycji.

Co razem daje...

W przypadku „Appleseeda” można powiedzieć, że Anime Gate wypuściło najlepiej dotychczas wydane w Polsce anime. Dodatków jest sporo i dla osób zainteresowanych produkcją ich poznanie z pewnością nie będzie czasem straconym. Cieszy, że tam gdzie można było zostały one przetłumaczone na polski, co wcale nie jest u nas standardem. A na szczególnie uznanie zasługuje fakt, iż nasza edycja jest niemal dokładną przeróbką dwupłytowego wydania amerykańskiego. W porównaniu z nim znikło tylko kilka rzeczy. W przypadku pierwszej płyty zrezygnowano z reklam amerykańskich (zastąpiono je polskimi), nie ma profili twórców, japońskiej ścieżki dialogowej w systemie Dolby Digital oraz scen z wyodrębnioną muzyką. Na drugiej nie ma słownika przedstawiającego urządzenia, terminy oraz postacie występujące w świecie „Appleseeda” oraz odnośników do strony poświęconej grze. Nie uważam by były to braki, nad którymi warto rozpaczać. Nasze wydanie doskonale radzi sobie bez nich.

Mały problem

Dla wielu osób jednym z decydujących argumentów przemawiających za zakupieniem filmu będzie możliwość obejrzenia go z japońską ścieżką dialogową. Jednak fakt nagrania jej w systemie DTS może stać się źródłem nieprzewidzianych kłopotów. Otóż osoby korzystające na komputerze z PowerDVD 4.0, często dokładanym do napędów DVD, mogą zamiast oryginalnych głosów usłyszeć ciszę. Jest to spowodowane faktem, iż otrzymany odtwarzacz to wersja Standard, która nie obsługuje tego formatu, mimo iż ścieżka audio jako taka jest przez program rozpoznawalna. Aby móc się nią nacieszyć potrzebna będzie przesiadka na najnowszą wersję programu w odmianie Deluxe lub skorzystanie z innego odtwarzacza, na przykład Media Player Classic.

Dodaj do:

Zobacz także

Powiązane tematy: Anime Gate, Appleseed.

Inne serwisy:

Ocena

12345678910
Wystawiać oceny mogą tylko zarejestrowani użytkownicy.
8,00/10 (9 głosów)

Komentarze

Sposób wyświetlania:

Ilość komentarzy: 0 dodaj

Powered by WashuOS