header imageheader imageheader image

Houko #1

Grisznak

houko_1.jpg

Kiedyś, dość dawno temu, zajmowałem się recenzowaniem fanzinów metalowych. Fajne to było, jednak bardzo szybko dostrzegłem pewną prawidłowość – wystarczyło wziąć do ręki jeden i na podstawie jego lektury można było z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, o czym będzie mowa w kolejnych wydanych w tym samym czasie periodykach. Te same recenzje, te same wywiady, nawet często te same pytania, jeśli profil ideologiczny się zgadzał. Nieliczne wyjątki, takie jak „Infernal Death”, „Arachnofobia”, „Sadistic” czy „Wolfpack”, niewiele zmieniały. Czemu o tym piszę? Ano dlatego, że zaczynam dostrzegać podobną prawidłowość na naszym, nie tak znowu bogatym w prasę niekomercyjną, mangowym poletku. A okazją do tego stała się lektura fanzinu „Houko”.

Gdy piszę te słowa, jest to nowo narodzone dziecko fanziniarskiego światka, pierwszy numer ukazał się bowiem pod koniec stycznia 2009 roku. „Houko” rozpowszechniane jest za pośrednictwem internetu – cóż, signum temporis, choć ja osobiście wolę papier. Casus „Kyaa”, kiedy za marniutkiego zina wydawca żąda 9 zł, pokazuje jednak, że czasem lepiej zaczynać od edycji internetowej. „Houko” potwierdza tę zasadę. Widać, że robią go ludzie, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z zinami – chwała im zatem, że udostępniają swoją twórczość za darmo, jedyną ceną jest tu czas poświęcony na rejestrację na stronie i ściągnięcie zina na dysk. Zaskoczyła mnie nieco konstrukcja – przywykłem do tego, że webziny robi się w formacie PDF. Twórcy „Houko” poszli inną drogą, wrzucając kolejne strony jako pliki JPG. Niestety, źle je ponumerowali, w wyniku czego lektura zina w przeglądarce wymaga otwierania strony, zamykania jej i otwierania kolejnej – próba automatycznego przewracania kartek sprawia, że np. ze strony drugiej trafiamy od razu na dziesiątą.

Okładka nie robi zbyt dobrego wrażenia, głównie za sprawą braku polskich liter w napisie: „Prawdziwy swiat mangi i anime zaczyna się wlasnie z nami”. Cóż, wpadki się zdarzają, ale niestety na okładce widać je szczególnie wyraźnie. Zerknijmy do środka. Na pierwszej stronie witają nas spis treści i stopka. To, że autorzy tekstów zostali określeni mianem „pisarzy”, to pikuś, może to faktycznie znani polscy literaci, którzy wolnych chwilach piszą o mandze i anime? Może pod ksywką „Sasuke-kun” ukrywa się Jerzy Pilch, a „Dark” to mangowy pseudonim Katarzyny Grocholi? Mniejsza z tym. Problemy zaczynają się, gdy spojrzymy na wykaz opisywanych tu tytułów – „Naruto”, „Bleach”, „Elfen Lied”, „Gurren Lagann”. Teraz odwołam się do pierwszego akapitu tejże recenzji, przy okazji pozwalając sobie na mały apel – kochana mangowa młodzieży! Masz do wyboru dziesiątki, ba, setki nowych pozycji, a co kilka dni pojawia się kolejna. Rynek jest olbrzymi i bogaty. Po kiego czorta pisać w kółko Macieju o tych samych tytułach? Po diabła? Czy naprawdę świat przeciętnego nastoletniego fana mangi zamyka się w czterech – pięciu modnych obecnie tytułach? Ostatnimi czasy miałem przed oczami kilka mangowych fanzinów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. W każdym niemal to samo – i żeby to jeszcze były rzeczy świeże. Czy autorzy tych tekstów naprawdę liczą, że ludzie będą chcieli czytać trzydziestą recenzję „Naruto” i piętnastą „Elfen Lied”?

Gdyby chociaż poziom tekstów jakoś to wynagradzał. Niestety, większość z nich to koszmar polonisty (pozdrowienia dla wykonujących ten zaszczytny i niewdzięczny zarazem zawód). Na samym starcie wita nas tekst o „Bleachu”, z którego możemy dowiedzieć się, że „Ojciec jest typem kochającego ojca”, a inne rasy pomagają „głównym nacją”. Dalej tekst o „Elfen Lied”, którego fanów zapewne zmartwi informacja, że „całość posiada swoją monotonnie”. Warto dodać, że „jest to opowieść w oparciu o mandze”. Główny bohater „oczywiście bardzo prosty powód miał”. Mimo koszmarnego języka artykułu, jedno muszę autorowi przyznać – to jedna z niewielu krytycznych recenzji „Elfen Lied”, jakie widziałem. Gdyby tylko była napisana po polsku, a nie „po polskiemu”…

Dalej jest w ten sam deseń. Z recenzji „Naruto” wynika, że „Naruto jest prestiżową serią”, a „Główny bohater nazywa się tak samo jak nazwa serii”. Jeśli chodzi o fabułę, to „Historia Naruto zaczyna się od członkostwa w akademii ninja, której nasz bohater ma ponownie nie zdać”. I tak dalej, i tym podobnie… Niestety nie znalazłem w „Houko” ani jednego tekstu, który dałoby się przeczytać bez nerwowego uśmiechu. Tekst o „Gurren Lagan”, jak słusznie zauważył mój redakcyjny kolega Teukros, niebezpiecznie przypomina recenzję tegoż zamieszczoną na Tanuki – Anime, balansując wręcz na granicy plagiatu. Ot, dla porównania, jeden tylko fragment:

HoukoTanuki
„Odpowiedzi na pytania, czym są te wielkie roboty zwane, Gunmenami, kto nimi kieruje oraz dlaczego ludzie żyją pod ziemią poznamy oczywiście w miarę rozwoju akcji.”„Odpowiedzi na pytania, czym dokładnie są te olbrzymie maszyny, zwane tutaj Gunmenami, w jakim celu powstały, a także kto i dlaczego nim kieruje, poznamy w miarę rozwoju akcji.”

Recenzje gier… „Yuna po uratowaniu spiry zechciała zadbać o własne życie. Miała już dość bycia na usługi innych, przez co jej życie nie było kolorowe. Tak jest Yuna nie jest już summo nerką” (recenzja „Final Fantasy X-2”). Mała uwaga – „Final Fantasy X-2” wyszło pod szyldem Square Enix, a nie Square, jak twierdzi autor recenzji. Szkoda mi czasu, aby wytykać kolejne błędy i językowe wpadki – zainteresowani mogą sięgnąć po zina sami, to nic nie kosztuje. Bo dociekanie, co oznacza termin „honorowe anime”, raczej mnie nie bawi. Na dodatek, wszystko tu jest grzeczne, poprawne i optymistyczne, jakby autorzy bali się mocniej krytykować, dobitniej wyrażać własne zdanie. To zresztą domena większości młodszych fanzinów mangowych – a przecież to właśnie fanziny zawsze były ostoją niezależnych, niekiedy bardzo radykalnych poglądów. Cóż, czasy się zmieniają. Natomiast skład, o dziwo, nie jest taki zły. Proporcje tekstów i grafiki dobrane są poprawnie (przynajmniej moim zdaniem), obrazki nie włażą na tekst, innymi słowy – zin złożony jest schludnie, choć straszy niekiedy pikselozą. Na tle tekstów, do oprawy nie mam jednak większych zastrzeżeń.

To pierwszy numer „Houko” więc mimo wszystkiego, co napisałem powyżej, nie skreślam tego zina (którego autorzy uparcie nazywają „gazetą”, nie zastanowiwszy się chyba nawet, co ten termin oznacza) ani jego autorów. Początki nigdy nie są łatwe, może jednak coś z tego będzie? Na dwoje babka wróżyła. Zainteresowani pobraniem zina (którego autorzy uparcie nazywają „gazetą”, nie zastanowiwszy się chyba nawet, co ten termin oznacza) mogą zaopatrzyć się weń na stronie (wymaga zalogowania).

Dodaj do:

Zobacz także

Z tą publikacją nie są jeszcze powiązane żadne sznurki.

Ocena

12345678910
Wystawiać oceny mogą tylko zarejestrowani użytkownicy.
8,50/10 (2 głosów)

Komentarze

Sposób wyświetlania:

Ilość komentarzy: 53 dodaj

[1] Re: Houko #1
Grisznak [*.satfilm.net.pl], 29.01.2009, 00:05:16, oceny: +0 -0
GrisznakPo opublikowaniu tej recenzji na Tanuki, dziś, już po wysłaniu tej recenzji, redakcja pousuwała część błędów tu wymienionych. Gdyby ktoś miał wątpliwości, służę oryginałem Houko.
[2] Re: Houko #1
Juki [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 29.01.2009, 00:39:12, odpowiedź na #1, oceny: +0 -0
Jukipragne oryginalu!
[3] Re: Houko #1
Grisznak [*.satfilm.net.pl], 29.01.2009, 00:49:36, odpowiedź na #2, oceny: +0 -0
GrisznakProście, a będzie wam dane: Oryginał Houko
[7] Re: Houko #1
Guile [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 29.01.2009, 01:04:06, odpowiedź na #3, oceny: +0 -0
GuileCzy oni nie slyszeli o czyms takim jak *.pdf?:/
[8] Re: Houko #1
Juki [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 29.01.2009, 09:36:23, odpowiedź na #3, oceny: +0 -0
Jukidziekuje ci, zaraz popatrze.

a na chwile obecna... ja wiem, ze popularniejsza jest wsrod fanow nazwa "Gurren Lagann" ale na okladce powinnna byc imho pelna - nie wolno zapominac o "Tengen Toppa" XD
[15] Re: Houko #1
Grisznak [*.satfilm.net.pl], 29.01.2009, 14:43:24, odpowiedź na #8, oceny: +0 -0
GrisznakNiekoniecznie. Wiele razy pisano "Evangelion" czy "Utena" zamiast "Neon Genesis Evangelion" lub "Revolutionary Girl Utena". To akurat jest duperel, który w przypadku zina nie jest rzeczą istotną.
[19] Re: Houko #1
Juki [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 29.01.2009, 16:52:56, odpowiedź na #15, oceny: +0 -0
Jukiale "Tengen toppa" tak ladnie brzmi... ;____;
[51] Re: Houko #1
Mesiaste [*.autocom.pl], 30.01.2009, 16:07:34, odpowiedź na #19, oceny: +0 -0
Mesiaste...nie ma to jak rzeczowa argumentacja.
[4] Re: Houko #1
Agrypa [.*], 29.01.2009, 00:51:30, oceny: +0 -0
No proszę, o 6,90 zł tańsze od Otaku. Jeśli nie widać różnicy to po co przepłacać? :-)
[6] Re: Houko #1
Guile [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 29.01.2009, 01:00:22, odpowiedź na #4, oceny: +0 -0
GuileHejter Otaku?
[5] Re: Houko #1
Guile [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 29.01.2009, 00:59:25, oceny: +0 -0
Guile"To pierwszy numer „Houko” więc mimo wszystkiego, co napisałem powyżej, nie skreślam tego zina (którego autorzy uparcie nazywają „gazetą”, nie zastanowiwszy się chyba nawet, co ten termin oznacza) ani jego autorów. Początki nigdy nie są łatwe, może jednak coś z tego będzie? Na dwoje babka wróżyła. Zainteresowani pobraniem zina (którego autorzy uparcie nazywają „gazetą”, nie zastanowiwszy się chyba nawet, co ten termin oznacza) mogą zaopatrzyć się weń na stronie (wymaga zalogowania)."
Powtorzenie zamierzone?
[9] Re: Houko #1
Grisznak [*.satfilm.net.pl], 29.01.2009, 10:36:33, odpowiedź na #5, oceny: +0 -0
GrisznakPrzypadek - wersja na Tanuki szła bez ostatniego zdania, gdyż nie można było, ze względu na politykę antypiracką portalu, zamieścić linka do strony Houko. Musiałem zatem zmienić ostatnie zdanie. Gdy wysyłałem recenzję na acepa, który nie jest tak restrykcyjny, dokleiłem zdanie z linkiem. Mea culpa, prosiłbym kogoś, aby wywalił nawias z pierwszego ze zdań (choć dziwne, że wrzucający tego nie zauważył...),
[10] Re: Houko #1
Albi [83.238.116.*], 29.01.2009, 10:48:09, oceny: +0 -0
AlbiTaaak, trudno teraz o dobrych czy bardzo dobrych recenzentów. Większość opinii o tego typu fanzinach można zamknąć we frazesie "no, chociaż się starają...".

Widzę Grisznak że sam masz 'syndrom polonisty' skoro tak wołasz w recenzji o pomstę do nieba :P Ale może jeszcze kilka takich tekstów i ktoś powie "Potęgo korekty działaj!!!".
[11] Re: Houko #1
Dark1992 [*.chello.pl], 29.01.2009, 11:58:18, odpowiedź na #10, oceny: +0 -0
Dark1992Widzę, że Grisznak zaczął działać, wszędzie gdzie popadnie :). No nic, ja nie zamierzam załamać się krytyką i wypuścić numer drugi. Po prostu ci co nie będą chcieli, czytać go nie będą.
[12] Re: Houko #1
Grisznak [*.satfilm.net.pl], 29.01.2009, 12:00:25, odpowiedź na #11, oceny: +0 -0
GrisznakAleż pracuj. Skoro potrafisz się uczyć na błędach, to bardzo dobrze, miejmy nadzieję, że drugi numer będzie lepszy.
[13] Re: Houko #1
Dark1992 [*.chello.pl], 29.01.2009, 12:03:38, odpowiedź na #12, oceny: +0 -0
Dark1992Na błędach przynajmniej staram się uczyć. Teraz każdy artykuł zanim zostanie umieszczony, będzie przeczytany przez 2 innych redaktorów + próbujemy zwerbować kogoś od samej korekty. Więc pod kątem języka powinno być lepiej. Ale nic nie obiecuje, bo Grisznak zawsze coś znajdzie xD.
[14] Re: Houko #1
rep [*.hokkaido.ocn.ne.jp], 29.01.2009, 14:22:09, odpowiedź na #13, oceny: +0 -0
repWierz mi, nie trzeba byc Grisznakiem, zeby wyhaczyc takie kwiatki jak te cytowane powyzej : ))
[16] Re: Houko #1
Dark1992 [*.chello.pl], 29.01.2009, 15:06:31, odpowiedź na #14, oceny: +0 -0
Dark1992Dla tego te cytowane i nie cytowane perełki, zostały poprawione w nowej wersji Houko...
[17] Re: Houko #1
Guile [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 29.01.2009, 16:24:18, odpowiedź na #16, oceny: +0 -0
GuileJuz jest nowa wersja?Oo
[18] Re: Houko #1
Rushi [*.chello.pl], 29.01.2009, 16:43:42, odpowiedź na #17, oceny: +0 -0
RushiGrisz zaznaczył w pierwszym komencie, że błędy zostały poprawione.
[52] Re: Houko #1
Froh [*.ssp.dialog.net.pl], 30.01.2009, 17:39:17, odpowiedź na #18, oceny: +0 -0
A czy są też nowe błędy - bo fanzin nabiera rangi kultowego dzieła.
[20] Re: Houko #1
Dark1992 [*.chello.pl], 29.01.2009, 16:56:46, odpowiedź na #17, oceny: +0 -0
Dark1992Poprawiona wersja ... Grisznak napisał w pierwszym komentarzu, że poprawiono błędy "perełki"... + na końcu dodano 3 strony.
[21] Re: Houko #1
rep [*.hokkaido.ocn.ne.jp], 29.01.2009, 17:02:32, odpowiedź na #16, oceny: +0 -0
repDla czego? I czy poprawiane beda rowniez byki w komentarzach redaktorow? : )))
[22] Re: Houko #1
Dark1992 [*.chello.pl], 29.01.2009, 17:14:51, odpowiedź na #21, oceny: +0 -0
Dark1992Co dla czego ? I jakie byki w komentarzach ?
[23] Re: Houko #1
Guile [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 29.01.2009, 17:16:06, odpowiedź na #22, oceny: +0 -0
GuileLolXD
[24] Re: Houko #1
Dark1992 [*.chello.pl], 29.01.2009, 17:17:16, odpowiedź na #23, oceny: +0 -0
Dark1992Roftl XD
[25] Re: Houko #1
Rushi [*.chello.pl], 29.01.2009, 17:30:10, odpowiedź na #22, oceny: +0 -0
RushiZałatwcie sobie kompetentnego korektora, serio ^^"
[26] Re: Houko #1
Dark1992 [*.chello.pl], 29.01.2009, 17:31:35, odpowiedź na #25, oceny: +0 -0
Dark1992Bwah, łatwo powiedzieć.
[27] Re: Houko #1
Kamoku [*.171.160.14.static.crowley.pl], 29.01.2009, 18:11:28, odpowiedź na #26, oceny: +0 -0
KamokuTo nie róbcie zina jak nie możecie ekipy zebrać ^_^
[28] Re: Houko #1
Dark1992 [*.chello.pl], 29.01.2009, 18:43:16, odpowiedź na #27, oceny: +0 -0
Dark1992A czy ekipy nie może być, bez kogoś od korekty ? Plus czemu nie mamy robić, skoro to lubimy ?
[29] Re: Houko #1
Rushi [*.chello.pl], 29.01.2009, 18:46:01, odpowiedź na #28, oceny: +0 -0
RushiA czy ekipy nie może być, bez kogoś od korekty ?
Jeśli sami poprawnie pisać nie potrafią, to nie.
[30] Re: Houko #1
Dark1992 [*.chello.pl], 29.01.2009, 18:49:43, odpowiedź na #29, oceny: +0 -0
Dark1992Mi to akurat nie przeszkadza. Czyt. nie to, że są błędy oczywiście.
[31] Re: Houko #1
Rushi [*.chello.pl], 29.01.2009, 19:01:13, odpowiedź na #30, oceny: +0 -0
RushiTobie może nie, ale innym już raczej tak, z tego co widać.
[32] Re: Houko #1
Juki [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 29.01.2009, 19:40:05, odpowiedź na #28, oceny: +0 -0
Jukino jasne, ze moze byc. tak jak dom mozna zbudowac bez dekarza. po co komu taki dach, co nie przecieka? moze przeciekac.

po co w szpitalu dezynfekator? przeciez instrumenty nie musza byc dezynfekowane. jakos sobie mozna radzic bez.

a po co w wydawnictwie pisarz? mozna wydawac ksiazki bez tresci.

przyklady mozna mnozyc.
[33] Re: Houko #1
Dark1992 [*.chello.pl], 29.01.2009, 20:28:45, odpowiedź na #32, oceny: +0 -0
Dark1992Tak, tylko tych co wymieniłaś jest łatwiej znaleźć xd
[34] Re: Houko #1
Rushi [*.chello.pl], 29.01.2009, 20:38:37, odpowiedź na #33, oceny: +0 -0
RushiDo wyszukiwania takich błędów, jakie narobiliście w pierwszej wersji zinu, nie potrzeba profesjonalisty. Jest dużo osób, które potrafiłyby utrzymać w nim język na sensownym poziomie.
[35] Re: Houko #1
Dark1992 [*.chello.pl], 29.01.2009, 20:45:46, odpowiedź na #34, oceny: +0 -0
Dark1992Wiemy, po prostu nie sprawdziliśmy tych artykułów przed umieszczeniem jak powinniśmy ;]. Drugie wydanie poprawione wyszło, ale po fakcie ;p. Aktualnie postaramy się w drugim wydaniu oszczędzić sobie takich błędów.
[36] Re: Houko #1
Rushi [*.chello.pl], 29.01.2009, 20:51:20, odpowiedź na #35, oceny: +0 -0
RushiI dobrze. Rozwijajcie się. Oprawę graficzną macie na wysokim poziomie, teraz zajmijcie się stroną merytoryczną ^^
[37] Re: Houko #1
Dark1992 [*.chello.pl], 29.01.2009, 21:04:51, odpowiedź na #36, oceny: +0 -0
Dark1992Dzięki za komplement ;p Oprawa graficzna i składnia tekstu to moja działka ;p. Co do tekstów - będziemy się starać.
[38] Re: Houko #1
Piksel [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 29.01.2009, 21:16:12, odpowiedź na #37, oceny: +0 -0
Jesteś pewien, że chodzi o "składnię"? Składnia ma się tak do składu, jak kaszalot do kaszy...
[39] Re: Houko #1
Dark1992 [*.chello.pl], 29.01.2009, 21:21:51, odpowiedź na #38, oceny: +0 -0
Dark1992Dobra pomyłka, jednak skład XD
[40] Re: Houko #1
Rushi [*.chello.pl], 29.01.2009, 21:28:26, odpowiedź na #39, oceny: +0 -0
Rushi..zdecydowanie potrzebujecie korekty..
[41] Re: Houko #1
Dark1992 [*.chello.pl], 29.01.2009, 21:30:19, odpowiedź na #40, oceny: +0 -0
Dark1992Sory, nie znam profesjonalnego określenia. Mam się z tego powodu pociąć ?
[50] Re: Houko #1
Piksel [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 30.01.2009, 09:23:53, odpowiedź na #41, oceny: +0 -0
Nie, ale na przykład nie wpisywać w stopkę, że robisz składnię.
To nie jest profesjonalne określenie, tylko powszechnie znane słowo. Jakoś każdy wie, co to pies czy papuga, a nie są po weterynarii.
[42] Re: Houko #1
Juki [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 29.01.2009, 21:34:45, odpowiedź na #33, oceny: +0 -0
Jukiwatpie P: predzej znajdziesz korektora do zina.
[43] Re: Houko #1
Dark1992 [*.chello.pl], 29.01.2009, 21:46:12, odpowiedź na #42, oceny: +0 -0
Dark1992Hehe, aktualnie pomagają nam 3 osoby w poprawianiu. Nie wiem czy można to nazwać korektą.(Aktualnie - czyt. przy drugim wydaniu).

Bo w sumie nie wiem co musi mieć ten "ktoś", by był dobrym korektantem.
[49] Re: Houko #1
rep [*.hokkaido.ocn.ne.jp], 30.01.2009, 00:09:30, odpowiedź na #43, oceny: +0 -0
repEmm... umiec pisac po polsku? To tak na dobry poczatek :)
[48] Re: Houko #1
rep [*.hokkaido.ocn.ne.jp], 30.01.2009, 00:03:44, odpowiedź na #22, oceny: +0 -0
rep"Co dla czego ? I jakie byki w komentarzach ?"
Nic nic, hehehe. Taki abstrakcyjny zarcik : ))
Ale rozumiem, rozumiem - jest to byk z tych, co to ich Word nie podkresla.
[44] Re: Houko #1
Yen [*.adsl.inetia.pl], 29.01.2009, 23:33:11, oceny: +0 -0
[45] Re: Houko #1
Rushi [*.chello.pl], 29.01.2009, 23:34:12, odpowiedź na #44, oceny: +0 -0
RushiSimply owned :D
[46] Re: Houko #1
SStefan [*.akademiki.uni.torun.pl], 29.01.2009, 23:50:29, odpowiedź na #44, oceny: +0 -0
SStefanXD Zabiłeś mnie, Yen, i kto mnie teraz pogrzebie, co?...
[47] Re: Houko #1
Grisznak [*.satfilm.net.pl], 29.01.2009, 23:54:33, odpowiedź na #44, oceny: +0 -0
GrisznakOj, mistrzu! Epickie.
[53] Re: Houko #1
ArucardPL [*.xdsl.centertel.pl], 02.09.2009, 01:36:16, oceny: +0 -0
ArucardPLKolejne recenzje Naruto, Bleach i tego koszmarnego Elfen Lied? Ja podziękuję.
Czy oni nie mają już o czym pisać? Jest przecież tyle wręcz epickich serii które w Polsce nie mają zbyt dużej widowni - Initial D, Hajime no Ippo, Major, Tentai Senshi Sunred, Kaiji, Akagi, Dragon Half, Lupin III, Bubblegum Crisis i w ch***rę więcej tytułów.
Zastanawiam się ile lat mają autorzy tego zina.
Powered by WashuOS