header imageheader imageheader image

Manifest powstańczy

Michał Durys

W chwili obecnej stron poświęconych mandze i anime jest w polskim internecie na tyle dużo, że nawet ktoś nadzwyczaj hojnie obdarzony przez naturę palcami ich nie zliczy. Począwszy od małych stronek domowych po duże serwisy informacyjne, od graficznych potworków po małe dzieła sztuki, praktycznie do wyboru, do koloru. W tej sytuacji rodzi się pytanie czy otwieranie n-tego serwisu ma sens. Nadając temu pytaniu konkretnieszy wymiar można zapytać czy anime.com.pl ma szansę zaistnieć?

Nie jestem zwolenikiem tworzenia bytów ponad miarę i, jak sądze, żaden ze współredaktorów także nie jest. Dlatego szansę dla anime.com.pl upatruję w zrobieniu czegoś choć troche innego od obecnie istniejących serwisów. Czym zatem anime.com.pl ma się wyróżniać? Wbrew pozorom nie jest to najbrzydsza szata graficzna. ;-) Otóż, jakkolwiek osobliwie by to nie zabrzmiało, naszym głównym celem jest stworzenie serwisu do czytania. Chcemy aby anime.com.pl było miejscem, które można codziennie odwiedzić w poszukiwaniu wiadomości o naszym hobby, coś na kształt codziennej gazety. Zdaję sobie sprawę, że w polskim internecie jest już kilka dobrych serwisów informacyjnych, dlatego nie zamierzamy się ograniczać wyłącznie do niusów. Drugim, być może nawet mocniejszym filarem serwisu będą artykuły. Nie chcemy jednak powielać lakonicznych opisów serii, streszczeń odcinków czy list postaci. Będziemy się starali zamieszczać teksty bardziej publicystyczne i problemowe, częstokroć na zasadzie "kija w mrowisko". Sądzę, a lektura list dyskusyjnych tylko mnie w tym przeczuciu utwierdza, że w naszym środowisku fanów jest wiele intrygujących spraw, które tylko czekają na opisanie. Równie liczne i interesujące mogą być tematy okołomangowe, które też znajdą swoje miejsce na łamach anime.com.pl, o ile tylko znajdzie się ktoś skłonny je poruszyć.

W tym miejscu docieramy do pewnej istotnej dla funkcjonowania anime.com.pl kwestii, a mianowicie waszego, naszych gości, udziału. Przy projektowaniu serwisu od samego początku zakładaliśmy, że wy będziecie go współtworzyć razem z nami. Na czym ma to polegać? Po pierwsze, podobnie jak na innych dobrych stronach, każdy dział, każdy element naszego serwisu możecie skomentować. Począwszy od zamieszczanych niusów, poprzez artykuły i galerie na ankietach bynajmniej nie kończąc. Liczymy na to, że wasze wypowiedzi ożywią serwis oraz sprawią, że suche fakty nabiorą soczystości, że w prowadzonych przez was dyskusjach ujawnią się inne punkty widzenia na daną sprawę. W dalszej perspektywie mamy nadzieję, że komentarze pomogą wykształcić coś na kształt społeczności zgromadzonej wokół serwisu. Komentowanie jest proste i bezbolesne, nie wymaga rejestracji, nie przewidujemy też cenzurowania waszych wypowiedzi ani jakichkolwiek innych ingerencji.

Drugą, nieco bardziej unikatową, możliwością współtworzenia serwisu, którą oddajemy wam do dyspozycji, jest zamieszczanie niusów, nawet bez ingerencji z naszej strony. Ta operacja jest również lekka, łatwa i przyjemna, nie wymaga rejestracji, nie są potrzebne żadne hasła, wystarczy skorzystać z formularza "Dodaj niusa". Oczywiście aby wystrzec się bałaganu wprowadziliśmy pewne ograniczenia. Wiadomości wysyłane przez osoby "świeże" będą musiały przed zamieszczeniem być zatwierdzone przez moderatora. Natomiast każda osoba, która pokaże że umie korzystać z tego udogodnienia będzie mogła zamieszczać niusy bez udziału z naszej strony, które będą pojawiać się na stronie natychmiastowo. Zapewniam, że uzyskanie statusu "zaufanego niusiarza" nie wymaga przechodzenia jakichkolwiek testów, podpisywaniu wielostronnicowych umów albo zaliczania się do kręgu krewnych i znajomych królika. Jedynym wymogiem jest wysłanie kilku interesujących niusów, które przejdą przez moderację i zostaną zamieszczone. Oddając w wasze ręcę możliwość publikacji niusów mamy nadzieję że uda nam się uniknąć dwóch najwięszych bolączek serwisów informacyjnych, a mianowicie przerw w aktualizacji oraz wybiórczości. Dlatego zapraszamy wszystkich do nadsyłania wiadomości. Jeśli dowiedziałeś się o planach wydawniczych firmy X - podziel się tą wiadomością. Jeśli organizujesz konwent - zareklamuj go. Stworzyłeś klub miłośników mangi i anime w swoim mieście? Powiadom o tym. Uruchomiłeś stronę o mandze, anime bądź Japonii? Zaanonsuj ją. Z twojego telewizora wyszła boginka i oświadczyła, że chce z Tobą mieszkać? Daj nam znać... i lepiej dołącz zdjęcie. ;-)

Wasza pomoc będzie też bardzo mile widziana przy zapełnianiu innych działów anime.com.pl. Najbardziej wdzięczni będziemy za nadsyłane teksty. Z otwartymi ramionami przywitamy każdy tekst o madze, anime lub Japonii, choć najchętniej będziemy zamieszczać artykuły publicystyczne. Pożądane są także relacje ze spotkań i konwentów, recenzje, a także teksty humorystyczne. Bardziej krytycznie zapatrujemy się natomiast na streszczenia, opisy postaci itp., choć jeśli będą dobre to oczywiście nie wzgardzimy. W galerii bardzo chętnie zamieścimy wasze zdjęcia z konwentów, stworzone przez was fanarty albo tapetki. Z kolei nadesłane przez was pliki będziemy zamieszczać w obciągaczu (z tej nazwy jestem osobiście dumny :-)). Tutaj szczególnie mile widziane są wszelkie materiały autorskie, między innymi polskie skrypty i fanziny. Natomiast na pewno nie będziemy umieszczać ani filmów ani odcinków. Wyjątkiem mogłyby być polskie fansuby, jednak na razie jest to jedynie pomysł do rozważenia w przyszłości, gdyż obecnie nie planujemy ich umieszczać. Ogólnie ilość "multii" będziemy ograniczać do niezbędnego minimum ponieważ nie mamy ani ochoty ani warunków do ściagania się na gigabajty z serwerami w takiej działalności wyspecjalizowanymi czy też z rozwiązaniami typu peer2peer. Materiały do publikacji, pytania dotyczące takowych materiałów albo oferty współpracy przesyłacie proszę na adres webmaster@anime.com.pl.

Patrząc na wymienione przeze mnie atuty anime.com.pl wielu z was może doznać uczucia deja vu. Wszakże komentarze, możliwość dodawania niusów, nastawienie tekstowe, a nawet paskudny wygląd - to wszystko można znaleźć w innych serwisach. Gdzie zatem jest ta zapowiadana odmienność? Oryginalność anime.com.pl tkwi w zebraniu tych wszystkich atutów w jednym miejscu. Żaden ze znanych mi polskich serwisów nie spełnia kompletu wspomnianych powyżej założeń, co zresztą niekoniecznie jest wadą, bowiem nie wszystkim musi podobać się serwis, który wygląda jak przeżuty przez psa, w którym download nazywa się obciągacz i nie ma w nim żadnych multii do ściągnięcia. ;-) Inni z was mogą z kolei powiedzieć, że z kilkoma niezbyt świeżymi niusami, odrobinką tekstów, garstką obrazków w galerii i szczątkowym downloadem anime.com.pl nadaje się na internetowy odpowiednik codziennej gazety jak kozi zad na trampolinę. W odpowiedzi na ten zarzut pozostaje nam tylko pokornie spuścić głowę i nieśmiało zasugerować, że nie od razu Rzym zbudowano. Prosimy o drobny kredyt zaufania, albo jeszcze lepiej o pomocną dłoń. :-) Na dobrą sprawę anime.com.pl to jeszcze wersja beta. Przez pierwsze tygodnie działaności będziemy się starać wcielić nasze zamierzenia w życie, a także wyeliminować błędy, które niewątpliwie tu i ówdzie się kryją. W obu tych zadaniach liczymy na waszą pomoc.

Proklamując otwarcie anime.com.pl muszę podziękować kilku osobom, które swoją pomocą znacznie przyczyniły się do powstania serwisu. Przede wszystkim pragnę podziękować Adamowi Majewskiemu za przygarnięcie domeny anime.com.pl na serwer oraz cierpliwą realizację moich pakietowo-instalacyjnych zachcianek. Podziękowania należą się też Karolowi Brydowi oraz panu Tomaszowi Jaskólskiemu za udostępnienie serwerów DNS, dzięki którym domena anime.com.pl jest widoczna w przestworzach internetu. Ponadto jestem głęboko wdzięczny wszystkim osobom, które cierpliwie testowały ACEPa i wyłapywały błędy. Gdyby nie ich praca serwis byłby o wiele bardziej pokręcony niż jest teraz.

Dopełniwszy podziękowań wyczerpałem wszystkie punkty konspektu tegoż, i tak już przydługiego, wstępniaka. Teraz nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić was do częstego odwiedzania anime.com.pl, co też niniejszym czynię. :-)

Dodaj do:

Zobacz także

Z tą publikacją nie są jeszcze powiązane żadne sznurki.

Ocena

12345678910
Wystawiać oceny mogą tylko zarejestrowani użytkownicy.
10,00/10 (1 głosów)

Komentarze

Sposób wyświetlania:

Ilość komentarzy: 2 dodaj

[1] kocham cie moj imperatorze, wiecznie i nierozerwalnie
kpt. Harlock [*.AlfaOmega.pl], 01.09.2002, 20:46:18, oceny: +0 -0
kpt. Harlockhmm... manifest brzmi ciekawie, zobaczymy co z tego wyjdzie ;)
ja juz zaczalem tu spamowac, wiec bede zagladac :DDDD
z njusami na razie troche gorzej, bo ja to sie na jrocku znam, ale... jak cos ciekawego bede miec, to podrzuce :DDDDD
[2] Re: Manifest powstańczy
TiS [*.nzs.pw.edu.pl], 30.01.2003, 19:30:49, oceny: +0 -0
No to przybył wam kolejny spamer ;))) Rozwijajcie się! A trochę tekstu czasem też się przyda. nie można ogladać samych rysunków (NAPRAWDĘ!!!) ;)
Powered by WashuOS