header imageheader imageheader image

Megatokyo

Yoghurt

megatokyo.jpg

Po raz pierwszy mam okazję pisać recenzję komiksu tak nietypowego. Nie chodzi tu jedynie o to, że jest to manga rysowana przez Amerykanina - o nie, to nie jest w ogóle problem (w każdym razie nie dla mnie). Ciekawostką jest fakt, ze jest to komiks internetowy. Jednak rządzący się własnymi, specyficznymi prawami - nie przypomina w niczym stripów netowych Garfielda, Calvina czy nawet tych znanych z pvek.blog.pl (znakomita rzecz, nawiasem mówiąc). Forma Megatokyo, niepowtarzalny styl rysowania Freda Galaghera (niespokrewniony w żaden sposób z panami z Oasis), fabuła, która zrozumiała jest często dla garstki maniaków... To wszystko składa się na niesamowitość tego małego w sumie dziełka, które rozrosło się w niemałe imperium: dwa tomy-kompilacje wydane przez... Dark Horse (!!!), niesamowita ilość gadżetów związanych z Megatokyo (sam sobie na urodziny sprowadzę parę ze Stanów, zgłupiałem na punkcie tego komiksu aż na tyle) oraz OGROMNE zaplecze fanów, liczonych może nawet w dziesiątkach tysięcy. Ale Galagher i spółka nie tracą zacięcia oraz formy - z początku prosta historia przerodziła się w prawdziwą mieszankę wybuchową, prowadzoną kilkunastoma torami, a scenariusze odcinków otarły się już chyba o każdy znany gatunek mangi poza Yaoi (i mam nadzieję, ze się nie otrze...)

No właśnie - ja tu cały czas w superlatywach, a nic na temat samych założeń fabularnych i tym podobnych. Historia opowiedziana w Megatokyo zaczyna się nadzwyczaj spokojnie - dwóch maniaków gier komputerowych - Piro (alter ego autora) i Largo lecą na targi oprogramowania do Japonii. Przy pomocy dużej ilości zbiegów okoliczności (nie czuję że rymuję) tracą cały kapitał i utykają w nieznanym sobie niemalże kraju i jedynym plusem jest to, ze Piro zna japoński i ma kumpla, który użycza im miejsca w domu na kilka dni, nim nie znajdą funduszy na wydostanie się z tej dość niestandardowej sytuacji... Cóż, te kilka dni, w ciągu 4 lat powstawania Megatokyo (pierwszy odcinek datowany jest na 14.08.2000) rozrosło się w niesamowity okres czasu, w którym to obaj nasi główni bohaterowie zdołali znaleźć sobie pracę, rozkochać w sobie tłum rządnych obcokrajowców Azjatek (no, może przesadzam, ale tylko odrobinkę ;)), poznać kilkanaście postaci tzw. Pobocznych, które mają duży wpływ na fabułę oraz narobić masy zamieszania, ku radości czytelników.

Przy tej okazji słowo należy rzecz pochwalne na temat pomysłów na bohaterów opowieści. Poczynając od Piro, który jest sztandarowym przykładem nieśmiałego, cichego gościa, który przeczytał w swoim życiu trochę za dużo mang i za dużo się nagrał w dating simy (dla nieoblatanych w tym temacie - gierki, w których z pomocą dialogów i czynności przez nas wykonywanych doprowadzamy do rozkochania w sobie jednej z kilkunastu kobitek, które spotykamy, zaś często doprowadza to do skonsumowania związku. Niestety Piro grywa w niehentajowe wersje simów, mięczak), poprzez jego najlepszego kumpla Largo - maniaka horrorów, broni, erpegów i przede wszystkim - piwa, który często posługuje się tzw. L337 L4NGU4G3 (zrozumiecie, jak przeczytacie ;)) i potrafi wydać na swoje hobby każde pieniądze (co jest powodem irytacji Piro, który ciężko zarabia, żeby z Japonii wyjechać a wszystko co mu zostaje po zakupach Largo to zgrzewka browaru, jakaś nowa giera albo nowy hardware - ta postać to była chyba na mnie wzorowana;)) poprzez dwie urodziwe dziewoje, z których jedna pracuje jako kelnerka a dorabia jako seiyuu (znaczy się - dubbinguje) w... dating simach, a druga - jej starsza siostra robi w sklepie z mangami i gadżetami, w którym pracuje także Piro, a kończąc na tajemniczej ubierającej się na czarno dziewuszce ("D4 3V1L!" - Largo), kobitce - androidzie, która jest nowym gadżetem do Playstation 2, dwóch kumplach głównych bohaterów, którzy są, delikatnie mówiąc, psychopatami (i pracują w firmie Sega... tak, TA Sega), dziewczynce, zakochanej w Piro z powodu jego ślicznych rysunków... No i nie można zapominać o Seraphim i Boo - aniołach stróżach Piro i ich wrogach - Asmodeuszu i Belfegorze (srogie imiona, co? ;)). Galeria postaci, z jakimi spotka się czytelnik, rozszerza się cały czas i robi się coraz ciekawiej, a każdy bohater tej opowieści to nie byle "zapchajdziura", ale ma do dorzucenia swoje trzy grosze do tego, co się dzieje w świecie Megatokyo. I należy się rispekt Galagherowi, ze potrafi te wszystkie zawirowania relacji i wydarzeń związanych z nagromadzeniem gierojów utrzymać w kupie, nie pogubić się i skonstruować z tego naprawdę świetne historie.

Jeśli o komiksie mowa, to dziwnym nie jest, że zdolności plastyczne autora powinny być przy jego tworzeniu na odpowiednim poziomie. Galagher ma swój charakterystyczny styl, który rozpozna każdy czytelnik Megatokyo. Krecha od pierwszych odcinków zmieniła się niewiele, jeśli chodzi o ogólny tzw. Look i design postaci, ale doskonale widać różnicę, jeśli popatrzymy na kilkanaście startowych epizodów zaś potem oglądniemy sobie kilka ostatnich- wtedy te kosmetyczne zmiany staną się doskonale widoczne. Dość powiedzieć, że kreska wyładniała, autor nie popełnia kiksów rysunkowych, które zdarzały mu się z początku, tło nie jest już ledwie zarysowane a pełne szczegółów, a postacie nie są już tak prosto narysowane, a wręcz wykonane prześlicznie. Do tego należy dodać jeszcze fakt, że mr Fred doskonale potrafi nakładać komputerowo barwy i jego prace w full kolorowej wersji (czy to arty związane z MT czy też np. świetna praca parodiująca plakat Neverwinter Nights) to naprawdę kawał doskonałej roboty.

Wypadałoby dodać jeszcze parę słów na temat zabiegu arcyciekawego, zastosowanego przez autora, a który to ja cenię chyba najbardziej, czy to w grach, czy książkach czy komiksach. A chodzi mianowicie o tzw. "smaczki" zwane też "easter eggami". Zaś Megatokyo jest nimi przepełniony. Problem w tym, że nie wszyscy je załapią, gdyż są nadzwyczaj specyficzne- dotyczą tematyki gier komputerowych (głównie) i mangowego światka (choć nie tylko). Sprawdzając empirycznie, jak odbierany jest ten komiks przez osoby nie znające tematu (czyt. dając do poczytania swojej partnerce życiowej) zauważyłem, że "dobre, ale ja tego i tego to nie zrozumiałam, o co tu chodzi" (że zacytuję z pamięci). Fenomenem jest fakt, ze mimo niezrozumienia kilku(nastu? Dziesięciu?) odcinków rzecz nadal się podoba (test został przeprowadzony na 4 osobach nieoblatanych we wspomnianej tematyce).

A jakież to nawiązania? Zepsułbym radość szukania takowych (choć i tak to mam zamiar zrobić, bo wielki projekt wyszukiwania easterów w "48 stronach" nadal żyje), ale wystarczy rzec, że mamy tutaj i Johna Romero (oraz niesławną Daikatanę - odcinek wspominający o niej rozłożył mnie na podłodze), Grand Theft Auto (kilkanaście plansz mu poświęconych!), Neverwinter Nights czy Duke Nukem Forever (to jest wręcz przecudowny epizod ;)). Jeśli chodzi o Manngową otoczke, to mamy tu masę odniesień do datingowych gier na PS2, kilka subtelnych nawiązań do Shojów... Oj, wymieniać tak można długo. Nadmienić by się jeszcze chciało, ze jeden znajomy pokochał MT, gdy zobaczył na jednej z bohaterek koszulkę jednego ze swych ulubionych zespołów (a zespół ten znany nie jest - ja o nim po raz pierwszy usłyszałem i to dopiero on zwrócił mą uwagę na tą koszulkę - Grey, to byłeś ty, nie?;)).

Co by tu jeszcze...hmmm - wspomniałem o Dead Piro Days czy Dom's Art. Dayach? Nie? Otóż autor czasem, gdy nie ma weny twórczej, robi jakiegoś arta zamiast odcinka Megatokyo. Heh- jeśli on takie rysunki nazywa brakiem natchnienia, to też bym takiż brak mieć. Natomiast Dzień Doma to zabawne epizodziki tworzone przez gościa pozbawionego talentu do rysowania (albo udającego, że talentu nie ma) - Doma (nomen omen, jednego z bohaterów MT). Oba te patenty stanowią miłą odskocznię od głównej historii, choć czasem historyjki Doma potrafią zamiast śmieszyć - wkurzać (było tak nie raz, że przewijałem je, nie czytając w ogóle), ale nie jest ich zbyt dużo, a pod koniec praktycznie się nie pojawiają.

Jak mógłbym całość podsumować? Jeśli jesteś miłośnikiem zabawnych historii, do tego grywasz czasem na kompie, a do tego uwielbiasz wyszukiwanie różnych smaczków ukrytych pomiędzy wierszami, a nie czytasz jeszcze Magatokyo, to musisz jak najszybciej swój błąd naprawić (Albo Largo cię namierzy...). Jeśli zaś, drogi czytelniku (płci dowolnej) lubisz po prostu przemyślaną fabułę, równie doskonale zaprojektowane postacie i nie przeszkadza ci fakt, że nie wszystkie dowcipy załapiesz od razu (a wytłumaczy ci znajomy ;)), też bierz się za czytanie. www.magatokyo.com, kilka chwil oczekiwania i już można czytać jeden z najlepszych sieciowych komiksów w historii.

Ach, zapomniałbym o najważniejszym - znajomość angielskiego chociaż w stopniu średnio-zaawansowanym wymagana ;)

Pisanię wspomagała płytka Electric Six

Dodaj do:

Zobacz także

Powiązane tematy: Megatokyo.

Z tą publikacją nie są jeszcze powiązane żadne sznurki.

Ocena

12345678910
Wystawiać oceny mogą tylko zarejestrowani użytkownicy.
Brak głosów.

Komentarze

Sposób wyświetlania:

Ilość komentarzy: 20 dodaj

[1] Re: Megatokyo
BTM [*.toya.net.pl], 07.03.2004, 14:28:35, oceny: +0 -0
BTMMegaTokyo to klasyka ;] Codziennie rano o 9 ( 24 w stanach ) gości na moim monitorze :>
[2] Re: Megatokyo
DragonLady [213.77.33.*], 07.03.2004, 14:32:51, oceny: +0 -0
Literowka w URLu (magatokyo) prowadzi do spotkania z bardzo natretna search-site...
[3] Re: Megatokyo
Yoghurt [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 07.03.2004, 18:42:24, odpowiedź na #2, oceny: +0 -0
YoghurtJoe'emu podrzuciłęm wersje z poprawionym urlem dwa dni temu ;)
[4] Re: Megatokyo
Hiryu [*.dhcp.adsl.tpnet.pl], 10.03.2004, 11:07:54, oceny: +0 -0
Poza paroma nieścisłościami (np. Erika nie jest siostrą Kimiko, a Ed nie pracuje dla SEGA, tylko dla Sony) - zgadzam się. Kiedy dorwałem się do MT, musiałem poświęcić parę dni pod rząd na przeczytanie, a dzisiaj czekam z utęskieniem na kolejne odcinki.

N33d m0r3 MT... 500n...

[5] Re: Megatokyo
Smook [*.rz.tu-bs.de], 12.03.2004, 17:16:51, odpowiedź na #4, oceny: +0 -0
1nd33d. Sam mialem zwrocic uwage autora na te niescislosci, lecz jak zwykle, lenistwo okazalo sie silnejsze. dla spragnionych MT: tomiki wyskakuja co jakis czas na Ebayu XD
[14] Re: Megatokyo
Remiel [*.wmc.net.pl], 13.07.2005, 12:58:35, odpowiedź na #4, oceny: +0 -0
Remieln0. pl3453. 1'v3 g07 3n0u6h 0f 7h15 4lr34dy
[6] Re: Megatokyo
Przemski [*.bielsko.dialog.net.pl], 16.03.2004, 16:54:31, oceny: +0 -0
Zaiste interesujące! Kiedyś nie uwierzyłbym że tworzony jest komiks na bazie takiej historii! Zabieram się za czytanie. Przemski// www.evolutionx-online.tk
[7] Re: Megatokyo
MareviQ [*.lomza.centernet.pl], 03.06.2004, 21:11:55, oceny: +0 -0
notka: GTL (Great Teacher Largo) zyskal nawet strony sobie poswiecone
http://www.teacherlargo.com/
a jesli ktos angielskiego nie zna za dobrze, ale za to zna niemiecki, wloski, francuski, brazylijski, hiszpanski, suomi (mnie sie nie pytajcie), srpski (ja tylko przepisuje, SERIO), lub interlingua (chyba esperanto, ale glowy nie dam) to istnieje jeszcze nieoficjalna strona:
http://www.megatokyo.de/
a nawet jesli tymi jezykami nie wladamy, to widok tekstow typu "r3l4x, w1r v3r573h3n d1ch" potrafi doprowadzic do niekontrolowanych wybuchow smiechu :D
[8] Re: Megatokyo
Incognito [*.gdansk.cvx.ppp.tpnet.pl], 23.07.2004, 19:55:44, oceny: +0 -0
Bluźnierco!!! Jak mogłeś zapomnieć o wymienieniu L33t N1NJ4 Junpei w spisie bohaterów!!! ;)
[9] Re: Megatokyo
Yarmus [*.crowley.pl], 02.08.2004, 12:50:44, odpowiedź na #8, oceny: +0 -0
NIE QPUJCIE POLSKIEJ VERSJI MEGATOKYO bedzie z tego mega kicha l;udzie ^^ sprowadzac orginaly jedyna mozliwosc
[10] Re: Megatokyo
RaptoR [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 03.08.2004, 15:17:06, oceny: +0 -0
MegaTokyo OwN2... sie l337a nauczylem z tego komiksu :) l337 ph0r 3l337 !!!
[12] Re: Megatokyo
Remiel [*.wmc.net.pl], 13.07.2005, 12:49:32, odpowiedź na #10, oceny: +0 -0
Remielc0ś sł4b0 g0 0p4n0w4ł3ś
[11] Re: Megatokyo
Virus_X [*.bielsko.dialog.net.pl], 01.03.2005, 17:50:06, oceny: +0 -0
bardzo ciekawy i całkiem fajna kreska ogolnie mnie zadowolił i te śmieszne akcje z zombie L33T rulez ^^
[13] Re: Megatokyo
Remiel [*.wmc.net.pl], 13.07.2005, 12:57:03, oceny: +0 -0
RemielAle cię ta grupa wspomogła. Pewnie ci jakieś gej-bary były w głowie i nawet nie sprawdziłeś pisowni. Za to magatokyo masz u mnie piwo;). A co do samego komiksu to powiem tak. LUDZIE!!! To jest straszne, ja tam nie jestem jakimś przeciwnikiem emo-kidsów, czy średnio-zaawansowanych fanboyów, ale ten Fred-chan mnie powala. Popracowałby trochę nad warsztatem oraz na czymś takim co się nazywa FABUŁA. Zdecydował się na komiks, z rozwojem wydarzeń[nie jest to coś pokroju SexyLosers, gdzie rozwój fabuły zespółby wszystkie gagi] więc niech tam się coś dzieje. No dobra, mniejsza z tym komiksem w necie, chłopakowi się chwali, choć oszukuje nas w stosunku do swojej jakże chudej ukochanej, zresztą sam też nie jest podobny do siebie .Ale jak to zobaczylem w Empiku to szlag mnie trafił. Żeby takie coś wydawać. Ech...
[16] Re: Megatokyo
korsarz [80.51.242.*], 04.01.2006, 12:05:59, odpowiedź na #13, oceny: +0 -0
... Mnie się jednak bardziej podobała komiksowa Seraphim ;)
Poza tym dlaczego niby postać z komiksu ma być w 100% podobna do oryginału? :) To przecież komiks, rysownik może nagiąć rzeczywistość tak, jak mu się podoba.
[15] Re: Megatokyo
korsarz [80.51.242.*], 04.01.2006, 11:56:25, oceny: +0 -0
Wai, jeden z moich ulubionych komiksów :)
Bardzo podoba mi się rysunek (odcinek, w którym jednocześnie mamy przedstawione wspomnienia Largo i rozmowę Piro z Kimimo - respect! :D ). Podoba mi się również humor (aczkolwiek niektóre motywy są niezrozumiałe, jak się nie zna paru gierek typu Baldur's Gate :) wide scena, w której Largo woła "go for the beer, Boo! go for the beer, arhhh!". Zamienić "beer" na "eyes", a wyjdzie okrzyk bojowy Minsca (jednej z postaci w Baldur's Gate II)). No i relacje w/w postaci z Eriką (ręka złamana w czterech miejscach) :) .
Mam już 2 tomy książkowego wydania MT, niecierpliwie czekam na trzeci :D
[17] Re: Megatokyo
MT f4/|/ [*.pai.net.pl], 13.03.2006, 15:18:49, odpowiedź na #15, oceny: +0 -0
Niestety, 3 tomu m3gatokyo nie będzie u nas:(
[18] Re: Megatokyo
diir [*.aster.pl], 04.07.2006, 00:24:43, odpowiedź na #17, oceny: +0 -0
diirFuck
[19] Re: Megatokyo
korsarz [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 09.10.2006, 16:08:57, odpowiedź na #17, oceny: +0 -0
A to czemu?
[20] Re: Megatokyo
mateusz [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 11.08.2007, 10:09:52, odpowiedź na #19, oceny: +0 -0
megatokyo jest super mamjuż 2 tomy peczytałem i teraz poluje na 3 tom
Powered by WashuOS