header imageheader imageheader image

DOJIcon 8

Michał Durys

Polskie konwenty z roku na rok mają coraz większą frekwencję. Ostatnimi czasy kolejne rekordy padały na krakowskich DOJIconach. Na szóstej edycji w ciasnym budynku na Loretańskiej jakimś cudem zmieściło się blisko 800 osób (i sporo organizatorów, wystawców i medialnych darmozjadów). Rok później podczas DOJIconu 7 bawiło się, wedle różnych szacunków, od 1200 do 1400 osób. Dlatego zapewne nie tylko ja byłem zaskoczony, gdy DOJIteam ogłosił, że na ósmą edycję wejdzie tylko 350 osób i to z obowiązkową przedpłatą.

Główne wejście
Zespół Szkół Mangowych DOJIcon nr 8

Bezprecedensowa decyzja organizatorów wywołała burzliwą dyskusję na łamach naszego serwisu, a wirtualny wyścig po wejściówki z pewnością będzie jednym z ciekawszych wydarzeń fandomowych tego roku. Wiele osób wypowiadało się bardzo krytycznie o owej decyzji, jednak trzeba przyznać, że ma ona dobre uzasadnienie. Po pierwsze szkoła przy Loretańskiej to znakomita miejscówka, ale ma ograniczoną pojemność. Po drugie dzięki przedpłatom organizatorzy mieli całą kasę przed konwentem i mogli ją rozsądnie spożytkować. Po trzecie mniejszą imprezę jest po prostu łatwiej zorganizować.

W trakcie konwentu wymienione wyżej korzyści znalazły praktyczne potwierdzenie. Gdy 9 sierpnia 2008 nieco po 9, kiedy to konwent się rozpoczynał, znalazłem się pod Zespołem Szkół Energetycznych przy Loretańskiej, na miejscu zastałem jedynie kilkunastometrową kolejkę, która bardzo szybko kurczyła się. Dzięki przedpłatom akredytacja trwała o wiele krócej. W porównaniu z kilometrową kolejką z DOJIconu 7, która przesuwała się w żółwim tempie, różnica była ogromna. Zmorą DOJIconu 6, który odbywał się w tym samym budynku, był wszechobecny tłok i brak miejsc do spania. Tym razem niewielkie zatory zdarzały się tylko przy stoiskach wystawców, a z miejscem w sleeproomach ponoć także nie było problemów. Nawet na cosplay można było wejść bez trudu. Pieniądze z przedpłat również zostały dobrze wydane. Pula nagród była duża i dość interesująca. Co ciekawe, chyba po raz pierwszy w historii mangowych konwentów, wprowadzono walutę konwentową, za którą można było kupić nagrody w sklepiku. Dzięki temu każdy mógł wybrać interesującą go nagrodę . Konwent odbywał się w konwencji szkolnej, więc organizatorzy postarali się o dzienniki, w których sprawdzana była obecność na konkursach i dzwonki, którymi uciszano rozwrzeszczanych uczestników. Takie drobiazgi znakomicie budowały nastrój, choć z drugiej strony uzyskanie klimatu szkoły w budynku szkoły nie jest znowu takie trudne.

Na papierze program DOJIconu 8 wyglądał bogato i interesująco, ale w praktyce miałem kłopoty ze znalezieniem czegoś dla siebie. Projekcje skreśliłem od razu, spróbowałem kilku paneli, ale żaden mnie nie zainteresował. Większość czasu spędziłem obserwując konkursy, ale tych było za mało. Uczciwie jednak przyznaję, że zapewne byłem jednym z niewielu malkontentów, bo po korytarzach kręciło się niewiele osób, a widok pełnej sali nie był rzadkością. Co więcej, te atrakcje, które odwiedziłem wypadły przyzwoicie. Niestety zabrakło czegoś, co by wypadło super, czegoś, co można by było wspominać za rok. Widać to choćby po liczbie komentarzy dotyczących DOJIconu 8 na łamach naszego serwisu: jest ich o wiele mniej niż po wcześniejszych edycjach, a ich treść również nie jest tak entuzjastyczna.

Konkursy wiedzy utwierdziły mnie w przekonaniu, że oglądam za mało anime. Spośród 50 fragmentów muzyki z anime rozpoznałem mniej niż 10, choć jednocześnie czułem satysfakcję, że jako jeden z nielicznych rozpoznałem kawałek z Lodossa. Rozpoznawanie postaci z anime poszło mi niewiele lepiej, ale uczestnicy tych konkursów radzili sobie bardzo dobrze.

Gotic Lolitki
Gothic lolity
Zwycięzcy cosplayu
Zwycięzcy cosplayu

Powody do zadowolenia mogli mieć miłośnicy cosplayu. Choć jak na obecne standardy uczestników nie było dużo, a poziom prezentowanych strojów również odstawał od czołówki, to jednak było na czym zawiesić oko. Scenek było tylko kilka, ale przynajmniej nie nużyły. Pewne kontrowersje wywołał fakt, że pierwsze miejsce zdobyła dziewczyna prezentująca strój Inu Yashy pokazywany wcześniej na Funekai, ale jury wzięło pod uwagę, że strój został od tamtego czasu udoskonalony.

Na rozrywkę elektroniczną przeznaczono trzy sale: w jednej była konsolówka, w drugiej gry taneczne, a w trzeciej królował UltraStar. Do każdej z nich zajrzałem jedynie kilkukrotnie, a że cieszyły się dobrą frekwencją zakładam, że zabawa była udana.

Podobnie jak na poprzedniej edycji osobną salę przeznaczono na wystawę lalek dollfie. Ich miłośniczki miały także swój panel. Dollfie to nisza nawet w niszowym gronie miłośników mangi i anime, ale cieszy fakt, że organizatorzy są otwarci także na mniej popularne tematy. W końcu ile można wałkować Naruto? ;-)

Dużym rozczarowaniem był dla mnie ubogi program drugiego dnia. Poza projekcjami naprawdę działo się niewiele, a na dodatek program konwentu kończył się ok. południa. Oczywiście w Krakowie zawsze jest co robić, tym niemniej uważam, że atrakcje powinny trwać przynajmniej do 16.

Z kronikarskiego obowiązku odnotuję, że na konwent nie przyjechało żadne z dużych wydawnictw, ale bogatą ofertę mang i anime prezentowano na stoiskach sklepów. Licznie reprezentowane były różnej maści fanowskie biznesy.

Po ósmym DOJIconie mam mieszane uczucia. Z pewnością była to impreza bardzo dobrze zorganizowana. Ograniczenie liczby uczestników i obowiązkowe przedpłaty przyniosły wymierne korzyści, warto ten model zachować na kolejnych edycjach, a może nawet wprowadzić na innych konwentach. Trzeba pochwalić ciekawe nagrody, które można było kupować za walutę konwentową. Nie doświadczyłem żadnych wpadek organizacyjnych, ani o takowych nie słyszałem. Zabrakło jednak czegoś wyjątkowego, co sprawiłoby, że ten konwent będzie się pamiętać po kilku latach. Być może 350 osób to za mało by wytworzyć „konwentową mieszankę wybuchową”, być może zabrakło konwentowych enfant terrible, a być może to wszystko wina pogody. Mam nadzieję, że organizatorzy DOJIconu wyciągną właściwe wnioski i na kolejnej edycji uda im się połączyć znakomitą organizację ósemki z niepowtarzalną atmosferą wcześniejszych edycji.

Dodaj do:

Zobacz także

Powiązane tematy: DOJIcon.

Z tą publikacją nie są jeszcze powiązane żadne sznurki.

Ocena

12345678910
Wystawiać oceny mogą tylko zarejestrowani użytkownicy.
9,50/10 (2 głosów)

Komentarze

Sposób wyświetlania:

Ilość komentarzy: 24 dodaj

[1] Re: DOJIcon 8
strowberry*co [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 22.08.2008, 02:36:07, oceny: +0 -0
strowberry*coW końcu ile można wałkować Naruto? ;-)
Przecież był panel o Naruto ; ). I był to, swoją drogą, najgłośniejszy panel, na jakim byłam xD!
[2] Re: DOJIcon 8
Ramroyd Deloro [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 22.08.2008, 09:35:39, odpowiedź na #1, oceny: +0 -0
Kurde a ja ten panel przegapiłem... czego to ja nie poświęcę, żeby spotkać znajomego na Rynku Krakowskim... A miałem co nieco do powiedzenia w tym temacie
[24] Re: DOJIcon 8
Mała Mi [*.olsztyn.mm.pl], 09.06.2009, 19:25:49, odpowiedź na #2, oceny: +0 -0
Zaiste.
[3] Re: DOJIcon 8
xD [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 22.08.2008, 09:57:55, oceny: +0 -0
Btw. czemu tylko jedna galeria ze zdjęciami z Doji? Kiedy inne będą o ile będą uploadnięte na ACP?
[4] Re: DOJIcon 8
Ramroyd Deloro [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 22.08.2008, 10:56:51, odpowiedź na #3, oceny: +0 -0
Pytaj stałych fotografów... pewnie nie wysłali, a wybrali już się na Piernika. Może jak wrócą, to podeślą z obu konwentów.
[7] Re: DOJIcon 8
Mesiaste [*.autocom.pl], 22.08.2008, 18:23:10, odpowiedź na #3, oceny: +0 -0
Mesiaste...mam kilka zdjęć, ale głównie z cosplayu i lalkowej wystawki...nie wiem czy jest sens wysyłać.
[13] Re: DOJIcon 8
Joe [*.netia.com.pl], 25.08.2008, 19:39:40, odpowiedź na #3, oceny: +0 -0
JoeSiedzę w Toruniu, ale mam zdjęcia Garga. Może uda się je stąd wysłać.
[22] Re: DOJIcon 8
Gargu [*.60.jawnet.pl], 03.09.2008, 13:51:50, odpowiedź na #13, oceny: +0 -0
GarguVulcan wysle w swoim czasie.
[5] Re: DOJIcon 8
Ptachu [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 22.08.2008, 15:48:56, oceny: +0 -0
Ptachu"Zabrakło jednak czegoś wyjątkowego, co sprawiłoby, że ten konwent będzie się pamiętać po kilku latach."

Może czegoś takiego jak praktyczny konkurs yaoi?
[9] Re: DOJIcon 8
Chaos [*.acn.waw.pl], 23.08.2008, 13:23:34, odpowiedź na #5, oceny: +0 -0
ChaosBył. Cieszył się pewnym powodzeniem ;P
[15] Re: DOJIcon 8
Kisiel [*.e-wro.net.pl], 26.08.2008, 00:59:18, odpowiedź na #9, oceny: +0 -0
pewnej osoby xD
[6] Re: DOJIcon 8
Otai [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 22.08.2008, 17:43:46, oceny: +0 -0
ja się bawiłam lepiej niż na ostatnich konwentach w Kraku na którym byłam. Pozatym imho lepiej,że nie było czegoś takiego dowspominaia jak w tamtym roku czyli 'fantastycznego' finalu cosplayu :P

Mnie się wydaje raczej, ze ta mniejsza reakcja miała związek z tym, ze acepa nie było po doji, a teraz wszystkch opanowała piernikowa gorączka
[8] Re: DOJIcon 8
Sailor Dream [*.adsl.inetia.pl], 22.08.2008, 21:52:28, oceny: +0 -0
Krótko i na temat :)

Joe, zapomniałeś wspomnieć o gromkich brawach dla mojej mamusi xDDD
[10] Re: DOJIcon 8
Ryoko Yuki [*.insat.net.pl], 24.08.2008, 00:53:27, oceny: +0 -0
Ryoko YukiMiłośniczki miłośniczkami, ale co o męskiej części dollfolubnych stworzeń? A trochę b siętegonazbierało :P
Fakt, że nie każdy się do tego przyznaje to inna sprawa...
Co dosamego DOJI, to należy wspomnieć przede wszystkim o atmosferze samego konwentu, a ta jak dla mnie przypominała konwenty z przed lat i to było po prostu cudowne ^^
Nie wiem, jak ini, ale ja zapamiętam ten konwent jako eden z najleprzych XD!
[11] Re: DOJIcon 8
Hybryda [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 24.08.2008, 15:01:30, oceny: +0 -0
Hybrydaludzie dopisali jak rzadko XD

takie pytanko. po konie chodziły osóbki i kręcili ludzi tańczących carameldensen. czy ktoś wie kto to robił i czy można gdzieś to zobaczyć?

a i jeszcze jedna sprawa, dot. cosplayu. Może i wystąpiłam po raz drugi w tym samym kostiumie, ale nie zataiłam tej informacji przed Jury (o zmianach też) i jak mi wiadomo, odjęto mi za to przewidzianą ilość punktów. TAK, jak ktoś chciał, mógł wystąpić w kostiumie drugi raz, regulamin na to pozwalał.

Przez takie wypowiedzi to nie wiem czy cieszyć się czy płakać, że udało mi się wygrać.
[16] Re: DOJIcon 8
madame-dziwaczna [*.gal.pl], 26.08.2008, 21:48:00, odpowiedź na #11, oceny: +0 -0
madame-dziwacznaMoi była jednym z osobników od caramelldansen xD ino jeszcze nigdzie zobaczyć tego ni można >O< jeszcze (!?) xD
[17] Re: DOJIcon 8
Hybryda [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 26.08.2008, 23:04:53, odpowiedź na #16, oceny: +0 -0
Hybrydałaaa... to czekam aż gdzieś to zostanie umieszczone XD

nie wiem czy pamiętacie, ale ja zostałam złapana dwa razy. raz jako uczniak i raz w kimonku XD
[18] Re: DOJIcon 8
Cristalize [*.internetdsl.tpnet.pl], 27.08.2008, 21:42:37, odpowiedź na #17, oceny: +0 -0
CristalizeZostanie gdzieś umieszczone?! Jednym słowem: OH NOOOO~! x^^^^X
[19] Re: DOJIcon 8
Hybryda [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 28.08.2008, 00:46:18, odpowiedź na #18, oceny: +0 -0
HybrydaOH YESSS~ *3*

i mam nadzieję, że jak najszybciej XD
[12] Re: DOJIcon 8
Tynia [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 25.08.2008, 19:07:43, oceny: +0 -0
TyniaMnie osobiście podobało się bardzo :) Może dlatego, że był to tak właściwie pierwszy "prawdziwy" konwent na jakim byłam? W każdym razie ja już chcę Doji 9 xD
[14] Re: DOJIcon 8
Albi [83.238.116.*], 25.08.2008, 21:42:58, oceny: +0 -0
AlbiKrótka ale przyjemna recka, dzięki niej wiem że za dużo mnie nie ominęło :P Niby nie lubię tłoku ale 350 osobowe konwenty nie są dla mnie.
[20] Re: DOJIcon 8
Mary (neko_onna) [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 31.08.2008, 19:27:01, oceny: +0 -0
Mary (neko_onna)"Dużym rozczarowaniem był dla mnie ubogi program drugiego dnia. Poza projekcjami naprawdę działo się niewiele, a na dodatek program konwentu kończył się ok. południa. Oczywiście w Krakowie zawsze jest co robić, tym niemniej uważam, że atrakcje powinny trwać przynajmniej do 16."

LOL. Szczególnie kiedy konwent planowo kończy się o 15:00 w niedziele...
[23] Re: DOJIcon 8
Takes [*.153.240.40.pentex.pl], 04.09.2008, 19:50:18, odpowiedź na #20, oceny: +0 -0
TakesWiesz może i było mało atrakcji na koniec ale orgowie musieli potem sprzątać całą szkołę i naprawdę gdyby później by się to skończyło nie wyrobili by się i tyle.
Konwent był super ludzie świetni i atrakcje zawsze jakieś były. Doji 8 warty zapamiętania :D
[21] Re: DOJIcon 8
Gargu [*.60.jawnet.pl], 03.09.2008, 13:49:34, oceny: +0 -0
Gargu"po korytarzach kręciło się niewiele osób"

Bo niewiele osob bylo.
Powered by WashuOS