header imageheader imageheader image

Świat z Papieru i Stali

Jan Godwod

okruchy_japonii_okladka.jpgGdy niespodziewanie otrzymałem nową książkę wydawnictwa Waneko, pachniała ona jeszcze farbą drukarską i klejem. Niemalże trzystu stronicowa pozycja prezentowała się elegancko. Na pierwszy rzut oka sprawiała ona wrażenie książki traktującej o poważnych tematach – czerwona okładka opatrzona zdjęciami klasycznych japońskich budowli sugerowała iż wewnątrz będę miał doczynienia z czymś na kształt przewodnika po Kraju Kwitnącej Wiśni... i wtedy spostrzegłem zdjęcie z kilkunastoma pluszowymi totorami w dolnym prawym rogu okładki – więc jednak nie będzie mega poważnie – pomyślałem i uśmiech wykwitł mi na ustach.

Jak się okazało „Świat z Papieru i Stali – okruchy Japonii” jest książką poświęconą dla szerokiego grona odbiorców. Zawiera w sobie kilkadziesiąt tekstów opublikowanych już w periodyku Mangamix. Autorzy tekstów poruszają wiele zagadnień i jak sami mówią robią to by ukazać „obraz złożony z odłamków „okruchów”, wrażeń, wspomnień i przemyśleń różnych osób”. Będziemy mogli zanurzyć się w tradycji i kulturze Japonii, uczestniczyć w życiu zwykłych japończyków, podziwiać Japonię teraźniejszą, a także nauczyć się że nie tylko Sushii i Ramen stanowią kuchnie z wysp.

Oprócz tekstów dotyczących samej Japonii mamy też duży blok tekstów poświęconych mandze – kulturze odbioru tego medium oraz kilku konkretnym tytułom które wydaje wydawnictwo Waneko.

Całość w odbiorze jest miła i przyjemna. Nie trzeba być wielkim maniakiem Kraju Kwitnącej Wiśni, aby teksty umieszczone w tej książce zaciekawiły i wciągnęły czytelnika. To właśnie między innymi dzięki różnorodność stylów oraz luźnemu doborowi tematyki tekstów otrzymujemy nie nudzący nas przekrój dzisiejszej i dawnej Japonii. Jednak niektóre teksty wybijają się znacznie ponad przeciętną i tak mi przypadł do gustu Klub Kolosalnie Klawego Kucharza który popełnili Ronald Rojek i Tomek Wikieł – przy ich szalonych pomysłach reszta książki, jak ocenili to sami autorzy, w rozmowie przeprowadzonej z twórcą tej recenzji, „to czerstwa kasza bez sosu” (skromni są ot co :P). Ich pomysł na ugotowanie kilku typowo japońskich potraw i uraczenie tego procesu komentarzami dotyczącymi polskich realiów zasługuje na złoty medal i mistrzostwo świata.

Reasumując – jeśli chcesz powiększyć swoją wiedze o Japonii – to jest pozycja którą musisz mieć na półce.

Dodaj do:

Zobacz także

Powiązane tematy: Waneko.

Inne serwisy:

Ocena

12345678910
Wystawiać oceny mogą tylko zarejestrowani użytkownicy.
4,33/10 (3 głosów)

Komentarze

Sposób wyświetlania:

Ilość komentarzy: 9 dodaj

[1] Re: Świat z Papieru i Stali
Drake [*.akron.wroc.pl], 28.10.2005, 05:18:20, oceny: +0 -0
DrakeMhm... kupuję ^^
[2] Re: Świat z Papieru i Stali
Dark Star [*.gdynia.mm.pl], 28.10.2005, 16:39:28, oceny: +0 -0
Dark StarZ pewnością artykuł mnie do książki zachęcił i pewnie ją kupie. Ale rzecz w tym, że nie było tak strikte o książce, co dokładnie się w niej znajduje, czego spodziewać się mamy. Jakoś nie czuje się wielce doinformowany po lekturze tego tekstu...
[3] Re: Świat z Papieru i Stali
Sailor V [*.torun.mm.pl], 28.10.2005, 17:37:32, odpowiedź na #2, oceny: +0 -0
Teraz jestem pewna, że książka warta jest zakupu. Być może niedługo się po nią wybiorę. A gdyby ktoś mial wątpliwości, dokładniejsze informacje można znaleźć na stronie Waneko.
[4] Re: S´wiat z Papieru i Stali
Martyna Taniguchi [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 28.10.2005, 21:45:54, oceny: +0 -0
Bardzo dziekujemy za tak blyskawiczna recenzje ksiazki, nie spodziewalismy sie, naprawde :D.
Chcialam tylko dodac, ze oczywiscie w "Okruchach" jest wiele tekstow publikowanych wczesniej w MANGAMIKSIE, ale dodalismy tez sporo zupelnie nowych felietonow o Japonii i mandze. Jesli zas chodzi o same mangi to nasi auotrzy pisza nie tylko o mangach wydanych przez Waneko, (np. Tomek Gawronski czy Aleksandra Watanuki). W ksiazce sa takze artykuly o filmach Miyazakiego pana Hori Yasuo, ktory jest oficjalnym jego dziel na angielski - m.in. Nausicae z doliny wiatru. Serdecznie zapraszam na nasza strone po wiecej informacji. Pozdrawiam wszystkich w imieniu Waneko.
[5] Re: Świat z Papieru i Stali
senshiro [*.aster.pl], 06.11.2005, 15:22:42, oceny: +0 -0
senshiroJeszcze jedna pozycja do moich mangowych zakupów^^. Myślę, że warto wydać te 30 złotych
[6] Re: Świat z Papieru i Stali
Roshi [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 13.11.2005, 22:44:16, oceny: +0 -0
Przeczytałem już całą książkę od A do Zet, wspak i do góry nogami - jest świetna! Może dla ludzi nie mających zielonego pojęcia o kraju Kwitnącej Wiśni będzie ona zbyt encyklopedycznym, nie zawierającym najbardziej podstawowych informacji o Japonii wywodem, ale dla przeciętnego fandomowca jest to pozycja wręcz obowiązkowa!
Bardzo podoba mi się to, jak panie Martyna i Aleksandra opisują życie w Japonii - nie jest to zupełna obczyzna, gdzie nie można "wysiedzieć" dłużej, aniżeli przewiduje to tygodniowa wycieczka objazdowa - odkrywamy wspaniały kraj, z odmienną, ale jakże ciekawą kulturą, obyczajami..
Rewelacja - znów zacząłem marzyć o znalezieniu się na japońskiej wsi, wśród niskich płotków, pagórków..
Marzenia.. ^_^
[7] Re: Świat z Papieru i Stali
Monia [80.51.254.*], 22.11.2005, 12:24:51, oceny: +0 -0
Moniaoj, już się nie mogę doczekać jak listonosz zapuka do moich drzwi i przyniesie mi paczuszkę od Waneko ^______^
[8] Re: Świat z Papieru i Stali
Roshi [*.neoplus.adsl.tpnet.pl], 23.11.2005, 19:39:20, odpowiedź na #7, oceny: +0 -0
Hehe.. I czemu się tu dziwić? ^_^

Po jakimś czasie od otrzymania "Okruchów", zabrałem się za realizację przepisów zawarych w książce..
Miso rulez! ^_^
Sukiyaki też! ^_^
Zapraszam chętnych na degustację..
[9] Re: Świat z Papieru i Stali
korsarz [80.51.242.*], 30.01.2006, 09:17:23, oceny: +0 -0
Wai! :D
Właśnie kupiłem tę książkę. Rządzi :] Szkoda, że w Polsce nie ma takich kawiarenek internetowych... Czy chociaż automatów z mangą :) .
Powered by WashuOS